2024 MEZUNİYET GÜNÜ BAŞKAN ORHAN YÜKSEL'in KONUŞMA METNİ

24.05.2024

Antalya’nın en güzel okulunun bahçesini daha da güzelleştiren güzel insanlar MERHABA.

Değerli Protokol, Basın Mensuplarımız, Önce ki dönemler Mezunlarımız, Velilerimiz, Öğretmenlerimiz, sevgili öğrenci okuldaşlarımız, değerli konuklar, okulumuzun 80. yılında gerçekleşen MEZUNİYET  GÜNÜMÜZE  hoş geldiniz, şeref verdiniz.

* Günümüzün düzenlenmesinde katkısı olan idarecilerimize, öğretmenlerimize, dernek üyelerimize, Okul Aile Birliğimize, tüm zamanımı derneğe ayırmama anlayış gösterip destek olan sevgili eşim Öğretmen Nihal Yüksele , öğrencilerimiz ve okulumuz çalışanları ile kantin işletmecilerimize, Etkinlikte fiilen görev alıp gönül  ve güç veren özverili öğretmenlerime ayrı ayrı olmak üzere  emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

*Sahne ses ve Işık sistemini sağlayan mezunumuz, dernek üyemiz Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Muhittin BÖCEK ve ekibine, Masa sandalye ve malzeme desteği sağlayan Derneğimizin onursal üyesi Muratpaşa Belediye Başkanımız Sayın Ümit UYSAL ve ekibine çok teşekkür ediyor ilgi ve desteklerinin devamını diliyorum.

*Değerli konuklar ben bu güzel okulun 1973 yılı Makina Bölümü mezunlarından, Makina Mühendisi ve Teknik Eğitimci Orhan YÜKSEL.  2016 yılında heyecan ve özverilerle kurulmuş olan MEZUNLAR DERNEĞİMİZİN kurucu Başkanı olarak huzurlarınızdayım. Bu onuru ömrümce yaşayacağım.

 Değerli Okul Müdürümüz Hasan YILDIZ ve Dernek kuruluşunda görev alan öz verili okul arkadaşlarımızın destekleriyle kurulmuş olan Mezunlar Derneğimiz ANTEMDER, kurulduğu günden beri mezunlarımız arasında dayanışma sağlamaya ve okul idaremizle koordineli olarak öğrenci okuldaşlarımıza ve okulumuza destek olmaya çalışmaktadır.

Emeği geçen üyelerimize  ve bize bu olanağı sağlayan Milli eğitim teşkilatımız ve Okul idarecilerimize teşekkür ediyorum.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle Derneğimiz arasında imzaladığımız PROTOKOL doğrultusunda Okulumuzda ki çalışmaları sürdürürken; Antalya genelinde de Mesleki Teknik Eğitimin Tanıtımı ve Gelişimi konularında çalışmalar yürütüyoruz. Geçen yıl belediyelerimiz desteğinde MESLEK LİSESİ EKMEĞİN ADRESİ sloganımızla Kent içi Bilboardlarda ve Ortaokullara gönderilen afişlerimizle gerçekleştirdiğimiz Mesleki Eğitim Tanıtım çalışmalarımız bu yıl da devam etmektedir. Destek veren Belediyelerimize teşekkür ediyorum.

Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzle Derneğimiz arasında bu yıl imzalanan İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ ile de mezun olacak okuldaşlarımıza İş Bulma ve İş Kurma Konularında rehberlik yapmaya destek olmaya çalışıyoruz. Bu gün gerçekleşecek Mezuniyet Töreni İle  300 genç mezunumuzu daha saflarımıza katarak ve daha da gençleşerek güçleneceğiz.

Değerli konuklar, bizler bu okulun mezunları olarak okulumuza gönül bağı ile bağlıyız. Bu okul bizim için sadece binalar, sınıflar sıralar, atölyeler makina ve gereçlerden ibaret değildir. Bizler bu okulda ilk gençliğimizin heyecanlarıyla anılar biriktirdik. Üzdük Üzüldük sevdik sevildik. Doğruları yanlışları burada öğrendik.

 

 

Geleceğimizin temellerini bu okulda attık. Kollarımıza altın bilezikleri  bu okulda taktık..  Annemiz kadar, babamız kadar sevdiğimiz öğretmenlerimiz oldu. Bize yol gösterdiler, deneyimlerini paylaşıp iyi ile kötüyü ayırabilmeyi öğrettiler. Tüm öğretmenlerimize minnettarız. Vefat eden öğretmenlerimize tanrıdan rahmet, yaşayanlara sağlıklı uzun ömürler diliyor, tüm öğretmenlerin ellerinden öpüyoruz.

*İşte bu nedenle, GÜZEL OKULUMUZ SEN BİZE HAYAT VERDİN BİZ SENİ YAŞATACAĞIZ diyoruz. Derneğimize armağan ettiğim bu sloganı rehber edinerek çalışıyoruz, var oldukça ve sağ kaldıkça da çalışmaya, devam edeceğiz.

 

**MEZUN OLACAK SEVGİLİ OKUL ARKADAŞLARIM, KARDEŞLERİM.

Yaklaşık hepinizle tanışıyor, dört yıldır sizlere örnek olmaya çalışıyoruz.

Bizim gibi sizler de yaşamınızın en önemli kesitini güzel okulumuzda paylaştınız. Sevindiniz, sevindirdiniz. Güldünüz, güldürdünüz.  Üzüldünüz, üzdünüz.  Yaşanılası olağan süreçlerdi tüm bunlar. Bence lise eğitimi insan hayatının en güzel  ve nutulmaz süreçleridir. Ben de hala hatırlıyorum 54 yıl önce bu okula başladığım günleri.

*Sizler de bu kutsal eğitim ocağına başlarken ürkek, kararsız ve çekingendiniz. Bu gün daha yürekli, farkında ve cesaretlisiniz, enerji yüklüsünüz.  Engelleri aşmak için güçlü, inatçı  inançlı ve koluna  altın  bileziği takmış olan  gençlersiniz. Bu günden sonra okulun Mezunları arasına katılıyorsunuz. Mezunlar camiamıza Hoş Geldiniz.

*Ne kadar büyük olsa da engeller, insan oğlu her engeli  aşmıştır.  Sizler de aşacaksınız tüm engelleri, mutluluk sizin de hakkınız. “Hak verilmez alınır ” deyişinde oldu gibi; Mutlu olabilmek için dünden daha çok çalışacaksınız, soracaksınız  sorgulayacaksınız. Doğruyu bulmaya çalışacaksınız. Doğru güzergahlardan gideceksiniz.

*Ola ki umutsuzluk kapınızı çalarsa bir gün;  Cumhuriyeti size emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek alıp, O’nun hayatını tekrar tekrar okuyacaksınız. Atatürk’ün “Dinlenme mek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar ” ve  ”Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözlerini ve tüm öngörüleri  ile mücadelesini rehber edinip  yürüyeceksiniz.

*Okulumuzda oluşturduğunuz temel üzerinde kuracaksınız yarınları ve  gelecekte ki yaşamınızı.  Bu okul farklı, bu okul emsalsiz. Halen görevde olan 16 Profesör’ü, onlarca hekimi, yüzlerce Mühendis ve Öğretmeni, onlarca başarılı yönetici ve iş insanını yetiştirmiş bu güzel okul sizi de 80. Yılında uğurluyor.  Ama her an yine bekliyor. Biz nasıl okula dönüp sizlere destek oluyorsak sizler de sizden sonraki öğrenci kardeşlerinize destek olacaksınız.  İlk fırsatta Mezunlar Derneğimize katılıp Yönetim kademelerinde yer alacaksınız. Derneğimize enerjinizi de katarak  GENÇLEŞTİRECEKSİNİZ.

           

*Sizler de bugünden sonra mezunların arasına karışacaksınız. Emsallerinizle yan yana koşup, daha iyiye, daha güzele ulaşmak, daha da mutlu olabilmek için çevrenizle yarışacaksınız..  Yolunuz engelsiz, Bahtınız açık olsun sevgili genç okuldaşlarımız. Sizleri çok seviyoruz. Özleyeceğiz. Sevgiyle kalınız. 24 Mayıs 2024

                                                                                                         Antemder Başkanı Orhan YÜKSEL