5. OLAĞAN GENEL KURULA SuNuLAN FAALİYET RAPORU.

07.01.2024

            ANTALYA   TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI  DERNEĞİ 

         “ANTEMDER”  09.01.2022--  07.01.2024  DÖNEMİ    FAALİYET RAPORU

          Sayın Divan, Dernek Üyelerimiz, mezunlarımız, Sevgili Konuklar. Okulumuzun saygı değer mensupları.  Sizleri Yönetim Kurulumuz adına selamlıyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum.

          5. Olağan Genel Kurulumuz WEB Sitemiz, Facebook hesabımız ve Facebook grubumuzdan ve Whats-App yoluyla zamanında tüm mezun ve mensuplarımıza duyuruldu, hatırlatıldı. Derneğimiz ve okulumuzun da tanıtımı ve hatırlatılması amacıyla; Antalya mülki ve yerel Protokole, olmak üzere bizzat isme yazılı imzalı davet mektupları da gönderildi.

         Allahtan, ülkemizde örgütlenme bilincini artırmasını ve Derneğimizi de gelişip güçlenerek 105. Genel Kurullarına ulaştırmasını diliyorum. Her zaman belirttiğim gibi  ben “Örgütsüz Toplumun, Ölü Toplum olduğuna” ve Karanlığa küfrederek aydınlık gelmeyeceğine inanıyorum, bu inancımla da bu tür görevlere talip olup ışık yakmaya, yanan ışıkları koruyup kollamaya çalışıyorum. Yoruluyorum ama zaman, zaman da  çabalarımızdan yararlananların güzel sözleri ve parlayan gözleri karşısında mutlu oluyorum.

          *Derneğimizin Kuruluşundan beri çalışmalarımıza destek veren Değerli Okul Müdürümüz Sayın Hasan Yıldız’a, ve diğer idarecilerimize, kuruluşumuzda ve sonraki kurullarımızda görev alıp güç veren dernek üyesi sevgili okuldaşlarımıza, üye olmadan desteğini sağladığımız diğer mezunlarımıza ve okulumuzda görevli tüm öğretmen arkadaşlarımıza, okulumuz çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyor ilgi ve desteklerinin devamını diliyorum.

             Ebediyete intikal eden üyelerimize, sevgili öğretmenlerimize mezun ve mensuplarımıza Allahtan rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyor anıları önünde saygı ile eğiliyorum. Geçen iki yıllık dönemde de üyelerimizden Mesut GÖKALP, Ramazan GÜRBÜZ   ve Hüseyin TOĞAÇ vefat etmiştir. Mekanları cennet olsun..

         Değerli katılımcılar sürekli belirttiğimiz gibi mezunlarımızın birlik ve dayanışması adına, okulumuz ve öğrenci kardeşlerimize katkı ve destek için, yapılması gereken çok işimiz var. Bu birlikteliğin gücüne enerjisine ihtiyacı olan onlarca öğrenci okuldaşımız var..

          *Henüz okulumuza ve öğrenci kardeşlerimize maddi anlamda yeterli katkılar sağlayamadık. Çünkü maddi imkanlarımız oluşmadı, aylık 5 TL olan aidatlarımız bile düzenli toplanamamaktadır. Aslında aidat toplanması bizim gibi tüm derneklerin de  temel sorunudur ve 5 TL aidatla rutin giderlerimiz de karşılanamaz olmuştur.

           Önceki dönemlerde de belirttiğimiz gibi Proje derneği yaklaşımı ile çalışmayı, okulumuzun başarısının artması için idaremizle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz. İmkanı kısıtlı olan birkaç öğrenci kardeşimize balık vererek doyurmak yerine, öğrenci kardeşlerimize “balık tutmayı öğretmek” yöntemini seçerek bu konuda sürdürülebilir projeler üretmeye çalışıyoruz.

           *Maalesef aidatını ödemediği halde “topladığınız parayı ne yapıyorsunuz” diyen üyelerimize rağmen, mezunlarımız ve dostlarımızın ilgi ve desteği oranında başarılarımızın artarak devam edeceğinin ve hedef kitlemizin her geçen gün daha mutlu olup daha da genişleyeceğini biliyor, bekliyorum.  Son yıllarda bunu görüyor, gözlemliyoruz.

 

 

        Bu bilinç, inanç , inat ve umutla;

        1- 2020 den itibaren dünyayı ve ülkemizi sarsan COVİT-19 SALGINI nedeniyle sokaklara bile çıkamaz olmuştuk ve   bu durum derneğimizin 3 yıla yakın ciddi hizmet üretememesine neden oldu. Salgına rağmen  önceki dönemlerde de olduğu gibi Derneğimiz adına açtığımız   www.antemder.org.tr   web sitemiz ve aynı isimle açılmış FACEBOOK sayfası ve grubu etkin kullanmaya çalışarak , Okulumuz ve mezunlarımızla ilgili  iyi / kötü  haberleri, duyuruları  kutlamaları  paylaşmaya çalışmıştık.  2022 yılı  ortalarından itibaren  derneğimizde çalışmalara başlayabildik.

 

            2- Yönetim kurulunun en zor görevi olan aidat toplamada ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyoruz.   2022 ve 2023 yıllarında aidatını düzenli ödemeyen yaklaşık 35 üyemize SMS ve Whats App mesajları ile 3-  4  kez hatırlatma yaptık. Ulaşabildiklerimizle telefonla da görüştük. Üyeliğe devam etmek istemediğini belirtenlerden istifa dilekçesi gönderen 2 üyemizin istifasını kabul ettik. İstifa dilekçesi de göndermeyen 3 üyemizi tüzüğümüzün 5.3 maddesine göre üyelikten çıkardık.  Ayrıca il değiştiren ve derneğimizle ilgisini kesen bir onursal üyemizi de üyelikten çıkardık. *Bazı üyelerimizin ödemeye itirazları olmadığı halde uygun ortamlar sağlayıp aidatlarını toplayamadık, koşullar normalleşince uygun yöntemlerle bunları zaman içinde tahsil edeceğimizi düşünüyoruz.

             Hatırlatmalarımızın ardından  25 civarında üyemiz geciken aidatlarını ödediler.10 civarı üyemizin ilgisizliği devam ediyor, zamanla ilgileri artar beklentisi ile üyelikten çıkarmadık. 31 Aralık 2023 sonu itibariyle üyelerimizden 8975 TL alacağımız görünmekte. Bazı üyelerimizin de toplam 2065 TL fazla  aidat ödemesi var. Kendilerine teşekkür ediyorum. 31.12.2023 itibari ile banka hesabımızda  8192,60TL, mevcuttur.

 

                3-2022 yılında Okulumuzda ki acil ihtiyaç sahibi öğrenci kardeşlerimize destek

olmak amacı ile iletişim kanallarımızdan tüm üye ve Mezunlarımıza, Öğretmenlerimize “öğrencilerimize ulaştırılmak üzere EĞİTİM DESTEĞİ açıklaması ile Dernek Hesabımıza  veya makbuzla ödeme yapabileceklerini duyurduk.. 2000TL si üyemiz ve Emekli Öğretmenimiz Havva ÇAKMAK dan olmak üzere 2022 Aralık ayında 4000TL toplandı. Okul idaremizle istişarelerimiz sonucunda tespit edilen 20 öğrencimize gider makbuzu ile  ikişer yüz lira harçlık olarak dağıttık.

 

                4-2023 yılı başında aynı konuda mesajlar yollayıp Eğitim Desteği adıyla hesabımıza aylık otomatik ödeme talimatı verilmesini önerdik. Mersin’de yaşayan 1974 mezunu 13 nolu üyemiz Mehmet Metin TOKER kardeşimiz aylık 250TL Eğitim Desteği ödeme talimatı verdi. Emekli Öğretmen üyemiz Havva ÇAKMAK da 2000TL ödedi. Bazı üyelerimizin de 50  -  500 TL arasında ki Eğitim Destekleriyle 2023 yılında da 6600TL Eğitim Desteği toplandı. Bu miktarı da 26 Aralıktan itibaren üçer yüz lira olarak 22 ihtiyaç sahibi öğrenci kardeşimize makbuz karşılığı 300’er TL harçlık olarak dağıttık. Öncelikle Havva Öğretmenimiz ve M. Metin Toker kardeşimiz olmak üzere Eğitim desteğinde bulunan tüm üye ve mezunlarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzde ki yıllarda da bu desteğin aratarak devam etmesini diliyorum.

              5-Sevgili arkadaşlarım bu yıl da tekrar etmek istiyorum; Dernekçiliği yaşamamış olanların ilk sordukları “kaç üyeniz var” sorusudur. 65  üyemiz var deyince aaaa, koca okuldan bu kadar mı diyorlar. Dernekler de önemli olan toplam  üye sayısı değil, görevlerini yerine getiren çalışmalara fiilen katılabilen gönlü zengin “ canlı üye sayısı” dır.

             Hizmet ve faaliyet olarak hedef kitlemiz sadece üyelerimiz değil, okulumuzun tüm mezunları, mensupları, Öğretmen ve öğrencileridir.  Aylık 5 TL ödemek istemeyen, haftada birkaç saatini derneğe ayıramayan gönülsüzler yerine; Dernek çalışmalarına destek olacak gönüllülere çok ihtiyacımız var. Dernekler ancak o zaman başarılı olur.  Derneklerin kişilere maddi getirisi olmaz, aksine ciddi anlamda maddi ve manevi götürüsü olur.  Ama başardığınızda da mutluluğu tatmış olursunuz.  2023 Yılında da 2 yeni üye kaydettik.

            6- Geçen genel kurulda “Mezunlarımız arasında tanışmaya, Ekonomik ve Sosyal dayanışmaya ortamlar hazırlamak üzere ”MEZUNLAR TANIŞMA VE DAYANIŞMA KİTAPÇIĞI”  hazırlamayı  ve mezunlarımıza ulaştırmayı planlıyoruz” demiştik ancak  bu dönem de de başaramadık… Yine önceki genel kurulda belirttiğimiz; Dr. Adnan İŞ kardeşimizin öncülüğünde Okulumuzun ilk mezunlarından başlayarak son mezunları dahil, tüm mezunlarımızın Adı soyadı, Mezuniyet yılı ve Bölümü bilgilerini listeleyerek Derneğimizin WEB Sitesinde yayınlanması çalışmaları konusunda da  henüz sonuca gidemedik. Okul idaresiyle bağlantılı bir konu olduğu için bizim çabalarımızla sonuca ulaşamadık.

 

            7- 2018 Mayıs ayında Belediyelerimizden de destek alarak son sınıf gönüllü 120 öğrencilerimizle mezuniyet etkinliği düzenledik. Bu konuyu geleneksel mezuniyet törenleri ve mezunlar buluşma günü olarak kalıcı kılmayı planladık. Ancak 2019 yılında öğrencilerden gönüllü katılım olmadığı için tekrarlayamamıştık. Salgın etkisiyle 2020 ve 2021 ve 2022 yıllarında da bir şey yapılamadı.  2023 yılında da son sınıflardan 40 öğrenci gönüllü oldu, bu sayı ile de mezuniyet kutlamasına karar veremedik.

 

            8- Okul bahçemizde okul idaremizle birlikte ve Muratpaşa Belediyemizin desteğinde yaklaşık 650 kişinin katılımı ile 2023 yılında da geleneksel iftar günü programımızı gerçekleştirdik.  Koşullar uygun olursa İftar programımızı geleneksel olarak sürdürmeyi planlıyoruz.

 

              9- Okulumuz öğrencilerinde moral, motivasyon ve okula aidiyet duygularını artırarak başarılı olmalarına katkı sağlamak amacıyla, okul idaremizin planlamaları doğrultusunda okulumuz öğrencilerinde KİŞİSEL GELİŞİM ve Okula ve Mesleğe Aidiyet konularında farkındalık oluşturmak için sunum ve konferanslara devam ettik. Şu anda okulumuzda olan tüm öğrencilerimizle bu sunum tarafımdan paylaşıldı. Tüzüğümüzde ve Milli Eğitim Protokolümüzde de yer alan ve Okul Yönetimimizce de desteklenip planlanan Kişisel Gelişim ve Motivasyon desteklerimize devam edeceğiz.

 

            10- 2023 yılında Okulumuzda Akademik başarıyı destekleyerek Üniversiteye Giden öğrenci sayımızı artırmayı hedeflediğimiz BİR SORU DAHA Projemiz kapsamında Dr. Adnan İŞ kardeşimizin hazırladığı Üniversiteye Hazırlık  çalışması  okul idaremizle işbirliği halinde devam ediyor. 11. ve 12. Sınıflarda olan tüm öğrencilerimizle Dr.Adnan İŞ tarafından paylaşılmıştır. Gönüllü Öğrencilerimiz tespit edilip listelenerek Üniversite Sınavına girecekleri tarihe kadar farklı yöntemlerle desteğimiz devam edecektir.

            Bu yıl 9. ve 10. Sınıflardan da Üniversite de okumayı düşünen gönüllü öğrencilerimiz tespit edilmiş olup okul idaremizle birlikte Üniversite Motivasyon  çalışmaları desteklenecek, üniversiteye özendirilerek başarılı olmalarına destek olunacaktır.

            11- Tüzüğümüzde ve Protokolümüzde yer alan konulardan olmak üzere Antalya da Mesleki ve Teknik Eğitimin Tanıtılması, desteklenmesi ve geliştirilmesi konusunda 2023 yılı Mayıs ve Haziran aylarında MESLEK LİSESİ EKMEĞİN ADRESİ sloganımızın yer aldığı afişler hazırlayarak Belediyelerimizin desteğinde Kent içinde 104 adet  Bilboard da ücret ödemeden  yayınladık. 

            Ayrıca aynı afişimizden GÜN OTO SERVİSİ Sahibi Üyemiz Murat Karaca’nın desteğinde 50x70 boyutlarında 1000 adet çoğaltarak Milli Eğitim Müdürlüğümüzce 650 adedi Antalya’ nın tüm meslek liseleri ve orta okullarına dağıtıldı. Tarafımızdan da Meslek odaları ve Sanayide  esnafa ulaştırıldı.

             Okul kayıtları öncesinde gerçekleşen tanıtım ve teşvik afişlerimizin de etkisi ile geçen dönem Antalya da ki Meslek okullarına giriş puanları 5-7 puan arası yükselmiştir. Bu tür çalışmalarımız da Orta Okul öğrencilerine tanıtım sunumları ile devam etmektedir.

 

                 12- Birkaç kişiyle sürdürebildiğimiz vasat çalışmalarla Derneğimiz ANTEMDER’in Antalya kamuoyu ve protokolünde tanınırlığı her geçen gün artmaktadır. Artışa paralel olarak varsayılarak ilgili ortamlara davet edilmektedir.  Bu kapsamda Ekim 2023 de İlimizde düzenlenen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı ve Genel Müdürlerin de katıldığı ANTALYA’DA MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM DEĞERLENDİRME toplantısına katılarak; 2019 yılında Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne sunduğumuz Mesleki Teknik Eğitimde Sorunlar-Sonuçlar ve Öneriler raporumuzun güncellenerek Yeni Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ve Teşkilatına ulaştırılmış hali ile sunum yaptık. Çok taktir topladı.

         27 Aralık 2023 de İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce Düzenlenen MESLEĞİMİ ÖĞRENİYORUM GELECEĞİME GÜVENİYORUM Çalıştayına yazılı olarak davet edildik. Orhan YÜKSEL ve Adnan İŞ’in katılımlarıyla çalıştaya katkı sunulmuş, Derneğimiz takdir edilmiştir.

 

            13-Sevgili arkadaşlarım önceleri de belirtmiştim, yine tekrar etmek istiyorum; 1974 yılından beri Dernek faaliyetlerinde bulunmuş; Hemşehri, Sosyal yardım ve kültür dernekleri, iş adamları derneği, engelli dernekleri, ADD ve Lions kulubü  derneği vb. farklı dernekler de farklı disiplinlerle  kalıcı örneklere imza atmış ve şu anda üçünün kurucusu olduğum 7 farklı derneğin de üyesi  Mühendis & Eğitimci olarak  ANTEMDER de yaptığımız çalışmaları  yararlı buluyor ama asla yeterli görmüyorum.

             *Hayallerimiz geniş, hedeflerimiz büyük. Ancak ekip olarak henüz aynı büyüklükte olamadık, yönetim kurulumuzda görev alan arkadaşlarımız asli işlerinden dolayı yeterli zaman ayıramadığı için daha da önemlisi hedef kitlemiz olan, Okulumuz mezunlarında ki ilgi yetersizliğine de bağlı olarak; daha yararlı ve kalıcı işler yapamıyoruz.  Yönetim için de işlerin paylaşımını, komisyonlar vb. gerekli İş bölümlerini uygulayamıyoruz.  Belki de başkan olarak ben becerip başaramıyorum. Taktir sizlerindir.

 

           14-Yönetim Kurulumuza, daha fazla zaman ayırabilecek istekli, gönüllü mezunlarımızı araştırıyoruz ama maalesef katılan olmuyor.  Gönüllü her mezunumuza görev var, bekliyoruz. Prensip olarak çalışmalarımızda Yönetim ve Denetim Kurullarımız asil ve yedekleriyle birlikte düşünülmekte, bir anlamda çalışma ekibimiz 20 kişi olarak değerlendirilmektedir. Yönetim toplantılarına genellikle asil yedek 20 kişiyi çağırıyoruz.

          15-Sevgili arkadaşlarım bugün seçilecek Kurulların en önemli görevi Okulumuzun

80. YILI KUTLAMALARINI en iyi şekilde gerçekleştirmek olacaktır. Bunun yanında gelenekselleştirmeye çalıştığımız periyodik etkinlikler ve proje çalışmaları da devam ettirilecektir.  Bu nedenle Yönetime İlgi ve katılımınız çok çok önemlidir.

            16- Kurucu Başkan olarak Derneğimizin doğum günü olarak gördüğüm,  24 Kasım 2015 den günümüze, Derneğimiz faaliyetlerini, yaşamımın ilk sırasına aldım.  

          Adeta sağlığım pahasına, özelimde ki bir çok konuyu erteleyerek derneğimizi başarılı kılmaya çalıştımsa da, son iki  üç yılın Pandemi etkisi ile daha ileriye taşıyamadık. 2021 Temmuz ayından beri haftada 3 kez dörder saat diyalize giriyorum. Ama yılmadım, sorumluluğumu yerine getirebilmek için koşuyorum.

           *Hayallerimin ve hedeflerimin çok yüksek olduğunu, mevcutlarla düşlediklerime ulaşmakta zorlanacağımızı görsem de okulumuz ve öğrencilerimize bir nebze de olsun destek sağlamak, zaman içinde mezunlarımız arasında birlik ve dayanışmayı artırmak için

çalışmaya devam ettim. Dernekçilikte kalıcı başarılar anlık ya da günlük değil, planlanmış bir sürecin devamındaki yıllarda   adım adım gelir.

          * Geçen dönemlerde de belirtmiştim.  Dernekçilik çok zor iş. Öncelikle gönül sermayesi gerektiriyor ve maalesef bu sermaye her insanda yeterince bulunmuyor, bulunanın  da olanağı, zamanı  elvermiyor.  Bu nedenle de okuldaşlarımı anlayışla karşılıyorum. Derneğimiz henüz çok genç, yıllar ilerledikçe daha da güçlenerek Antalya da örnek bir sivil toplum kuruluşu olmasını diliyorum.

            *Dernekçilikte 50 yıla yaklaşan tecrübelerimle, hedef kitlemiz bazında uygun çözümlere ulaşamadım ancak, Derneğimizle geçen SEKİZ yıllık yerel tecrübeyi de esas alarak, önümüzdeki süreçte Derneğimizin daha iyiye götürüleceğine, yaşatılacağına inanıyorum. Tüm üyelerimizin İlgi ve desteğini bekliyorum.

            Bu Dernek Yaşasın, yaşatalım İstiyorum. Zaman içinde okulumuzun bu derneğe çok ihtiyacı olacağını düşünüyorum. Okulumuzun yaşamasında derneğin payı büyük olacaktır.

 

             *Derneğimiz, değerli okul Müdürümüzün öz veri ve anlayışı sayesinde ve kuruluşundan itibaren yine müdürümüzün insiyatifi ile okulumuzda ayrılan çalışma odasında faaliyetlerini sürdürdü. Yukarıda bahsedilen protokol ile yeni çalışma ofisi tahsis edilmiş olmasını okulumuz ve okul idaremiz açısından da yararlı olmuştur. Öğretmenlerimizin ilgi ve desteği de önceki yıllara göre artmıştır.

            *Sevgili arkadaşlarım önceleri de belirtmiştim, bir bakıma kendi kendime açtığım bu tatlı derdi, bugüne kadar benimle birlikte paylaşan, Yönetim ve Denetim Kurullarımızda görev yapmış arkadaşlarıma, emeği geçen tüm özverili insanlara Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyorum.  Başarı varsa hepimizin başarısıdır. Kusur varsa bana aittir.

            Mezunlarımızın imkanları oranında desteklerinin süreceğine, zaman ilerledikçe derneğimizin daha da başarılı olacağına inanıyorum.  Sevgi ve Saygılarımla ARZ EDERİM.     07.01.2024

          Yönetim Kurulu Adına

                      Başkan             

                Orhan YÜKSEL

      Makina Mühendisi & Eğitimci