4.OLAĞAN GENEL KURULA SUNULAN FAALİYET RAPORU

09.01.2022

ANTALYA   TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI  DERNEĞİ 

“ANTEMDER”

09.02.2020   09.01.2022  DÖNEMİ    FAALİYET RAPORU

Sayın Divan, Dernek Üyelerimiz, mezunlarımız, Sevgili Konuklar. Okulumuzun saygı değer mensupları.  Sizleri Yönetim Kurulumuz adına selamlıyor, saygı ve sevgilerimizi sunuyorum.

Genel Kurulumuz WEB Sitemiz, Facebook hesabımız ve grubumuzdan ve SMS, Whats-App yoluyla zamanında tüm mezun ve mensuplarımıza duyuruldu, hatırlatıldı. Derneğimiz ve okulumuzun da tanıtımı ve hatırlatılması amacıyla; Antalya Milletvekillerinden başlayarak mülki ve yerel Protokole, basına olmak üzere bizzat isme yazılı imzalı davet mektupları gönderildi.

Yüce Allahtan, ülkemizde örgütlenme bilincini artırmasını ve Derneğimizi de gelişip güçlenerek 104. Genel Kurullarına ulaştırmasını diliyorum. Çünkü ben “Örgütsüz Toplumun, Ölü Toplum olduğuna” ve Karanlığa küfrederek aydınlık gelmeyeceğine inanıyorum, bu inancımla da bu tür görevlere talip olup ışık yakmaya, yanan ışıkları koruyup kollamaya çalışıyorum. Yoruluyorum ama zaman, zaman da mutlu oluyorum.

*Derneğimizin Kuruluşundan beri çalışmalarımıza destek veren Değerli Okul Müdürümüz Sayın Hasan Yıldız’a, ve diğer idarecilerimize, kuruluşumuzda ve sonraki kurullarımızda görev alıp güç veren dernek üyesi sevgili okuldaşlarımıza, üye olmadan desteğini sağladığımız diğer mezunlarımıza ve okulumuzda görevli tüm öğretmen arkadaşlarımıza, okulumuz çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyor ilgi ve desteklerinin devamını diliyorum.

Ebediyete intikal eden üyelerimize, sevgili öğretmenlerimize mezun ve mensuplarımıza Allahtan rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyor anıları önünde saygı ile eğiliyorum.

*Değerli katılımcılar sürekli belirttiğimiz gibi mezunlarımızın birlik ve dayanışması adına, okulumuz ve öğrenci kardeşlerimize katkı ve destek için, yapılması gereken çok işimiz var.

*Henüz okulumuza ve öğrenci kardeşlerimize maddi anlamda katkılar sağlayamadık. Çünkü maddi imkanlarımız oluşmadı, aylık 5 TL olan aidatlarımız bile düzenli toplanamamaktadır. Aslında aidat toplanması bizim gibi tüm derneklerin de  temel sorunudur.

Önceki dönemlerde de belirttiğimiz gibi Proje derneği yaklaşımı ile çalışmayı, okulumuzun başarısının artması için idaremizle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz. İmkanı kısıtlı olan birkaç öğrenci kardeşimize balık vererek doyurmak yerine, öğrenci kardeşlerimize “balık tutmayı öğretmek” yöntemini seçerek bu konuda sürdürülebilir projeler üretmeye çalışıyoruz.

*Maalesef aidatını ödemediği halde “topladığınız parayı ne yapıyorsunuz” diyen üyelerimize rağmen, mezunlarımız ve dostlarımızın ilgi ve desteği oranında başarılarımızın artarak devam edeceğinin ve hedef kitlemizin her geçen gün daha mutlu olup daha da genişleyeceğini biliyor, bekliyorum.  

 

Bu bilinç, inanç ve umutla;

1.     3. Olağan Genel Kurulumuzla birlikte daha güzel işler yapmaya niyetlendik ancak 11 Aralık

 2020 den itibaren dünyayı ve ülkemizi sarsan COVİT-19 SALGINI Nedeniyle sokaklara bile çıkamaz olduk.

2.     Salgına rağmen  önceki dönemlerde de olduğu gibi Derneğimiz adına açtığımız

 www.antemder.org.tr   web sitemiz ve aynı isimle açılmış FACEBOOK sayfası ve grubu etkin kullanmaya çalışarak , Okulumuz ve mezunlarımızla ilgili  iyi / kötü  haberleri, duyuruları  kutlamaları  paylaşmaya çalıştık.

3-Derneğimiz adına edindiğimiz SMS  programı ile Derneğimizle ilgili duyuruları,

 önemli  günlerin kutlamalarını gerçekleştirdik.

4- Yönetim Kurulu üyelerimiz ve çevremizin sağlığını da düşünerek,  2021 yılı Ekim ayına kadar derneğimizin fiziki çalışmalarına ara vermek zorunda kaldık. Okulumuzun  COVİT -19 tedbirleri dahilinde  eğitim öğretime başlaması ve üyelerimizin AŞILARINI yaptırması nedeniyle bizler de COVİT  tedbirleri ile Derneğimize gelmeye başladık.

5- Covit-19 ‘un da etkileri ile aidat toplamada ciddi sorunlar yaşamaya devam ediyoruz.   31 Aralık 2021 dahil üyelerimizden 7915 TL alacağımız görünmekte. Bazı üyelerimizin de toplam 1515 TL fazla  aidat ödemesi var. Kendilerine teşekkür ediyorum. 31.12.2021 itibari ile banka hesabımızda  3911,78TL, (850 TL si bağış) kasa hesabımızda 8,75 TL mevcuttur.

            *Bazı üyelerimizin ödemeye itirazları olmadığı halde uygun ortamlar sağlayıp aidatlarını toplayamadık, koşullar normalleşince uygun yöntemlerle bunları zaman içinde tahsil edeceğimizi düşünüyoruz.

*Sevgili arkadaşlar tekrar etmek istiyorum; Dernekçiliği yaşamamış olanların ilk sordukları “kaç üyeniz var” sorusudur. 65-70 üyemiz var deyince aaaa, koca okuldan bu kadar mı diyorlar. Dernekler de önemli olan toplam  üye sayısı değil, görevlerini yerine getiren çalışmalara fiilen katılabilen gönlü zengin “ canlı üye sayısı” dır.

*Hizmet ve faaliyet olarak hedef kitlemiz sadece üyelerimiz değil, okulumuzun tüm mezunları, mensupları ve öğrencileridir.  Aylık 5 TL ödemek istemeyen, haftada birkaç saatini derneğe ayıramayan gönülsüzler yerine; Dernek çalışmalarına destek olacak gönüllülere çok ihtiyacımız var. Dernekler ancak o zaman başarılı olur. Derneklerin kişilere maddi getirisi olmaz, aksine ciddi anlamda maddi ve manevi götürüsü olur.  Ama başardığınızda da mutluluğu tatmış olursunuz.

6- Geçen genel kurulda “Mezunlarımız arasında tanışmaya, Ekonomik ve Sosyal dayanışmaya ortamlar hazırlamak üzere ”MEZUNLAR TANIŞMA VE DAYANIŞMA KİTAPÇIĞI”  hazırlamayı  ve mezunlarımıza ulaştırmayı planlıyoruz” demiştik ancak halen dünyayı ve ülkemizi sarsmaya devam eden COVİT-19 Salgını nedeniyle gerçekleştiremedik. Koşullar normalleşirse bu çalışmaların yeni dönemde gerçekleşeceğini umuyorum. Gerekliliğine inanıyorum.

*Yine önceki genel kurulda belirttiğimiz; Dr. Adnan İŞ kardeşimizin öncülüğünde Okulumuzun ilk mezunlarından başlayarak son mezunları dahil, tüm mezunlarımızın Adı soyadı, Mezuniyet yılı ve Bölümü bilgilerini listeleyerek Derneğimizin WEB Sitesinde yayınlanması çalışmaları konusunda da salgın sürecinde bir şey yapamadık.

Adnan İş kardeşimiz 2021 kasım ayında bu çalışmaya tekrar başladı, kardeşimizi inancı ve azmi konusunda kutluyor teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın derneğimize ilgiyi artırıp sosyal medyanın da katkısıyla tanışma ve buluşmaları, dayanışmayı hızlandıracağını düşünüyoruz.  Gelişmeleri WEB sitemizden  ve Facebook hesaplarımızdan izleyebilirsiniz.

            7- 2018 Mayıs ayında Belediyelerimizden de destek alarak son sınıf gönüllü öğrencilerimize mezuniyet etkinliği düzenledik. Bu konuyu geleneksel mezuniyet törenleri ve mezunlar buluşma günü olarak kalıcı kılmayı planladık. Ancak 2019 yılında öğrencilerden gönüllü  katılım olmadığı için tekrarlayamamıştık. Salgın etkisiyle 2020 ve 2021 yıllarında da bir şey yapılamadı.  

*Bu yıl özellikle 12.sınıflar müdür yardımcımız Dudu Yıldızgörer hocamız mezuniyet yapılmasını çok istiyor. Salgın engellemez ise bu yıl sonu Okul Aile Birliğimiz ve İdaremizle birlikte kapsamlı bir mezuniyet günü yapılmasını  düşünüyoruz.

            8- Okul bahçemizde okul idaremizle birlikte ve Muratpaşa Belediyemizin desteğinde yaklaşık 700 kişinin katılımı ile 2018 ve 2019 da 2 yıl üst üste iftar günü programımızı gerçekleştirmiştik. Koşullar uygun olur sa İftar programımızı geleneksel olarak sürdürmeyi planlıyoruz.

9- Okulumuz öğrencilerinde moral, motivasyon ve okula aidiyet duygularını artırarak başarılı olmalarına katkı sağlamak amacıyla, okul idaremizin planlamaları doğrultusunda okulumuz öğrencilerinde KİŞİSEL GELİŞİM ve farkındalık oluşturmak için sunum ve konferansları bu yıl da sürdürmeyi planlıyoruz.

 10- Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı bir yönetmelikle Okulumuzda da Proje Danışma Kurulu Oluşturuldu. Mezunlar derneğimiz Antemder de Kurulda 2 üye ile (Orhan YÜKSEL, Adnan İŞ ) temsil edilmektedir.

* Derneğimizin Proje Önerilerini ÜÇ ana başlıkta yazılı olarak kurula sunduk.  Önerdiğimiz Projelerde tüm dernek üyelerimizin görev almasını istiyoruz. 

İlk Projemiz 2017 yılından beri uyguladığımız OKULA DÖNÜŞ PROJESİ,

İkincisi Okulumuzda Güneş Enerji Santralı ve Şarj İstasyonu Kurulması,

Üçüncüsü de Atölye ve Uygulama Eğitimlerinde İşyeri ve İş Sağlığı Önlemleri dir. Gelişen koşullara göre çalışmaları sürdürülecektir.

 

*Sevgili arkadaşlarım önceleri de belirtmiştim, tekrar etmek istiyorum; 1974 yılından beri Dernek faaliyetlerinde bulunmuş, hemşehri, Sosyal yardım ve kültür dernekleri, iş adamları derneği, engelli dernekleri, ADD ve Lions kulubü  derneği vb. farklı dernekler de farklı disiplinlerle  kalıcı örneklere imza atmış ve şu anda üçünün kurucusu olduğum 6 farklı derneğin de üyesi  bir kişi olarak  ANTEMDER de yaptığımız çalışmaları  yararlı buluyor ama asla yeterli görmüyorum.

*Hayallerimiz geniş, hedeflerimiz büyük. Ancak ekip olarak henüz aynı büyüklükte olamadık, yönetim kurulumuzda görev alan arkadaşlarımız asli  işlerinden dolayı  yeterli zaman ayıramadığı için daha da önemlisi hedef kitlemiz olan, Okulumuz mezunlarındaki ilgi yetersizliğine de bağlı olarak;  daha yararlı ve kalıcı  işler yapamıyoruz.  Yönetim için de işlerin paylaşımını, komisyonlar vb. gerekli İş bölümlerini  uygulayamıyoruz.  Belki de başkan olarak ben becerip başaramıyorum. Taktir sizlerindir.

·        Yönetimimiz de daha zaman ayırabilecek istekli gönüllü mezunlarımızı araştırdık

 ama maalesef katılan olmuyor.  Gönüllü her mezunumuza görev var,bekliyoruz.

Prensip olarak çalışmalarımızda Yönetim ve Denetim Kurullarımız asil ve yedekleriyle birlikte düşünülmekte, bir anlamda çalışma ekibimiz 20 kişi olarak değerlendirilmektedir. Yönetim toplantılarına genellikle asil yedek 20 kişiyi çağırıyoruz.

*Kurucu Başkan olarak Derneğimizin doğum günü olarak gördüğüm,  24 Kasım 2015 den günümüze, Derneğimiz faaliyetlerini, yaşamımın ilk sırasına aldım.  

*Özelimde bir çok konuyu erteleyerek derneğimizi başarılı kılmaya çalıştımsa da, son iki yılın Pandemi etkisi ile daha ileriye taşıyamadık.

*Hayallerimin ve hedeflerimin çok yüksek olduğunu, mevcutlarla düşlediklerime ulaşmakta zorlanacağımızı görsem de okulumuz ve öğrencilerimize bir nebze de olsun destek sağlamak, zaman içinde mezunlarımız arasında birlik ve dayanışmayı artırmak  için çalışmaya devam ettim. Dernekçilikte kalıcı başarılar anlık ya da günlük değil, planlanmış bir sürecin devamındaki yıllarda  gelir.

* Geçen dönemlerde de belirtmiştim.  Dernekçilik çok zor iş. Öncelikle gönül sermayesi gerektiriyor ve maalesef bu sermaye her insanda yeterince  bulunmuyor, bulunanın  da olanağı, zamanı  elvermiyor.  Bu nedenle de okuldaşlarımı anlayışla karşılıyorum. Derneğimiz henüz çok genç, yıllar ilerledikçe daha da güçlenerek Antalya da örnek bir sivil toplum kuruluşu olmasını diliyorum.

   *Dernekçilikte 40 yılı aşan tecrübelerimle, hedef kitlemiz bazında uygun çözümlere ulaşamadım ancak, Derneğimizle geçen SEKİZ yıllık yerel tecrübeyi de esas alarak, önümüzdeki süreçte Derneğimizin daha iyiye götürüleceğine, yaşatılacağına  inanıyorum. Tüm üyelerimizin İlgi ve desteğini bekliyorum.

Bu Dernek Yaşasın, yaşatalım  İstiyorum. Zaman içinde okulumuzun bu derneğe çok ihtiyacı olacağını düşünüyorum.

*Derneğimiz, değerli okul Müdürümüzün öz veri ve anlayışı sayesinde ve kuruluşundan itibaren yine müdürümüzün insiyatifi ile okulumuzda ayrılan çalışma odasında faaliyetlerini sürdürdü. Yukarıda bahsedilen protokol ile yeni  çalışma ofisi tahsis edilmiş olmasını okulumuz ve okul idaremiz açısından da yararlı görüyorum.

*Sevgili arkadaşlarım önceleri de belirtmiştim, bir bakıma kendi kendime açtığım bu tatlı derdi, bu güne kadar benimle birlikte paylaşan, Yönetim ve Denetim Kurullarımızda görev yapmış arkadaşlarıma, emeği geçen tüm özverili insanlara Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyorum.  Başarı varsa hepimizin başarısıdır. Kusur varsa bana aittir.

Mezunlarımızın imkanları oranında desteklerinin süreceğine,  zaman ilerledikçe derneğimizin daha da başarılı olacağına  inanıyorum.  Sevgi ve Saygılarımla ARZ EDERİM.    

                                                                                                                                                       09.01.2022

                                                                                                                                                Yönetim Kurulu Adına

                                                                                                                                                           Başkan     

                                                                                                                                                       Orhan YÜKSEL

                                                                                                                                              Makina Mühendisi  & Eğitimci