3. OLAĞAN GENEL KURULA SUNULAN FAALİYET RAPORUDUR

09.02.2020

ANTALYA TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ “ANTEMDER”
01.01.2018 - 09.02.2020 DÖNEMİ FAALİYET RAPORU
Sayın Divan, Dernek Üyelerimiz, mezunlarımız, Sevgili Konuklar. Okulumuzun saygı değer mensupları. Sizleri Yönetim Kurulumuz adına selamlıyor, saygı ve sevgiler sunuyorum.
Ülkemizde son haftalarda yaşanan Suriye olayları, Depremler ve Çığ felaketinde Yaşamlarını yitiren Şehitlerimize, sivil yurttaşlarımıza Allahtan rahmet hasta olanlarına acil şifalar ile benzer acıların tekrar yaşanmamasını diliyotum.
Ben Okulumuzun 1973 Makina Bölümü Mezunu ve Mezunlar Derneğimizin de Kurucu Başkanı Orhan YÜKSEL. Bazı konuları da paylaşmak üzere biraz zamanınızı alacağım.
Okulumuzun 72. yılında kurulabilen Mezunlar Derneğimiz ANTEMDER’in in 2. Olağan Genel Kurulunu 21.01.2018 günü yapmış, derneğimizin oluşumu ve kuruluşu ile ilgili bilgilendirmeler sunmuştuk.
*O güne kadar olduğu gibi O günden sonra da tüm çabalarımızı okulumuzdan mezun olmuş okul arkadaşlarımıza ulaşma konusunda yoğunlaştırdık. Şu anda 1000 civarında mezun telefonumuzu listeledik, WhatsApp ve SMS le haberleşebiliyoruz. Ancak bu okul için sayı yeterli değil elbette, bu sayı sürekli artacaktır. Günler hızla aktı, aradan 24 ay geçti ve tüzüğümüze uygun olarak bu gün 3. Olağan Genel Kurulumuzu yapıyoruz.
Genel Kurulumuz WEB Sitemiz, Facebook hesabımız ve grubumuzdan ve SMS,WhatsApp yoluyla zamanında tüm mezun ve mensuplarımıza duyuruldu, hatırlatıldı. Derneğimiz ve okulumuzun da tanıtımı ve hatırlatılması amacıyla; Antalya Milletvekillerinden başlayarak Tüm mülki ve yerel Protokole, basına olmak üzere bizzat isme yazılı ıslak imzalı 100 adet davet mektubu gönderildi.
Yüce Allahdan, ülkemizde örgütlenme bilincini artırmasını ve Derneğimizi de 103. Genel Kurullarına ulaştırmasını diliyorum. Çünkü ben günümüzde “ Örgütsüz Toplumun, Ölü Toplum olduğuna” ve Karanlığa küfrederek aydınlık gelmeyeceğine inanıyorum, bu inancımla da bu tür görevlere talip olup ışık yakmaya,yanan ışıkları koruyup kollamaya çalışıyorum. Yoruluyorum ama zaman zaman da mutlu oluyorum .
*Derneğimizin Kuruluşundan beri çalışmalarımıza destek veren Değerli Okul Müdürümüz Sayın Hasan Yıldız’a, ve diğer idarecilerimize, kuruluşumuzda ve sonraki kurullarımızda görev alıp güç veren dernek üyesi sevgili okuldaşlarımıza, üye olmadan desteğini sağladığımız diğer mezunlarımıza ve okulumuzda görevli tüm öğretmen arkadaşlarımıza, okulumuz çalışanlarına huzurlarınızda teşekkür ediyor ilgi ve desteklerinin devamını diliyorum.
2.Olağan Genel kurulumuzdan sonra ebediyete intikal eden üyelerimiz, sevgili öğretmenlerimiz Melih UYAR ve Mehmet KIRIM’a Allahtan rahmet, sevenlerine ve camiamıza başsağlığı ve sabırlar diliyor anıları önünde saygı ile eğiliyorum.
*Değerli katılımcılar kısıtlı olanaklarımıza rağmen sürekli çalışarak bazı işler başardığımızı, buna rağmen henüz işin başında olduğumuzu düşünüyorum. Mezunlarımızın birlik ve dayanışması adına, okulumuz ve öğrenci kardeşlerimize katkı ve destek için, yapılması gereken çok işimiz var.
*Henüz okulumuza ve öğrenci kardeşlerimize maddi anlamda katkılar sağlayamadık.Çünkü maddi imkanlarımız oluşmadı, aylık 5 TL olan aidatlarımız bile düzenli toplanamamaktadır. Aslında aidat toplanması tüm derneklerin de temel sorunudur.
Proje derneği yaklaşımı ile çalışmayı, okulumuzun başarısının artması için idaremizle birlikte çalışmayı tercih ediyoruz. İmkanı kısıtlı olan birkaç öğrenci kardeşimize balık vererek doyurmak yerine, tüm öğrenci kardeşlerimize “balık tutmayı öğretmek” yöntemini seçerek bu konuda sürdürülebilir projeler üretmeye çalışıyoruz.
*Aidatını ödemediği halde “ topladığınız parayı ne yapıyorsunuz” diyen üyelerimize rağmen, mezunlarımız ve dostlarımızın ilgi ve desteği oranında başarılarımızın artarak devam edeceğinin ve hedef kitlemizin her geçen gün daha mutlu olup daha da genişleyeceğinin bilincindeyim.

Bu bilinç,inanç ve umutla ;
1. 2. Olağan Genel Kurulumuzdan sonra da Derneğimizin Antalya Protokolu ve Antalya
kamuoyun da tanınması için okulumuz mezunu olan arkadaşlarımızla birlikte diğer kişi ve kurumlara tanıtım ziyaretlerimize ve diyaloglarımıza devam ettik.
2. Yönetim Kurulumuzda görevli arkadaşlarımızın zamanları elverdiği oranda düzenli
yönetim toplantılarımızı yaparak gelişmeleri ve imkanlarımızı değerlendirdik.
3. Derneğimiz adına açtığımız www.antemder.org.tr web sitemiz ve aynı isimle açılmış FACEBOOK sayfası ve grubu etkin kullanmaya çalışarak , Okulumuz ve mezunlarımızla ilgili iyi / kötü haberleri, duyuruları paylaşmaya çalıştık.
4-Derneğimiz adına edindiğimiz SMS proğramı ile Derneğimizle ilgili duyuruları, önemli
günlerin kutlamalarını gerçekleştirdik.
5-Müracatları alıp yeni üyeler kaydettik, üye aidatlarını düzenli toplamaya çalıştık.
Ancak aidat toplamada ciddi sorunlar yaşadık. Defalarca uyarı ve hatırlatmalara rağmen aidat ödemeyen ve ödeyemeyeceğini belirten üyelerimizden BEŞ kişiyi tüzüğümüzün 10. Maddesi doğrultusunda üyelikten çıkarmak zorunda kaldık. İstifa ederek üyelikten çıkan BEŞ üyemiz birikmiş aidatlarını ödedikleri halde, istifa eden diğer üyelerimiz den ÜÇ kişi birikmiş olan aidat borçlarını ödemediler, ödemeyeceklerini bazıları da ödeyemeyeceklerini belirttiler. Şu anda çıkan, çıkarılan ve vefat eden üyelerden dokuz kişiden aidatlar tahsil edilememiştir. Bu rakam toplamı 1575 TL dir. Vefat eden bir üyemizin de kısmi aidat borcunu yakınlarından talep etmedik.
Araştırmalarımız sonucunda bu konuyu gündem maddesi olarak sayın Genel Kurulumuzun dikkatine sunarak karar verilmesi gerektiğini düşündük. Şubat 2020 dahil üyelerden 6995 TL alacağımız var. Bazı üyelerimizinde toplam 1145 TL fazla aidat ödemesi var. Kendilerine teşekkür ediyorum.
Bazı üyelerimizin ödemeye itirazları olmadığı halde uygun ortamlar sağlayıp aidatlarını toplayamadık, bunları zaman içinde tahsil edeceğimizi düşünüyoruz.
*Sevgili arkadaşlar Dernekçiliği yaşamamış olanların ilk sordukları “kaç üyeniz var”sorusudur. 65-70 üyemiz var deyince aaaa, koca okuldan bu kadar mı diyorlar. Dernekler de önemli olan toplam üye sayısı değil, görevlerini yerine getiren çalışmalara fiilen katılabilen“ canlı üye sayısı”dır. Hizmet ve faaliyet olarak hedef kitlemiz sadece üyelerimiz değil, okulumuzun tüm mezunları ve mensuplarıdır. Aylık 5 TL ödemek istemeyen gönülsüzler yerine, dernek çalışmalarına destek olacak gönüllülere çok ihtiyacımız var.Dernekler ancak o zaman başarılı olur. Derneklerin kişilere maddi getirisi olmaz, aksine ciddi anlamda maddi ve manevi götürüsü olur. Ama başardığınızda mutluluğu da olur.
*Geldiğimiz noktada yaklaşık 1000 kişinin telefonuna ulaşabildik. Yeni yönetimle birlikte Mezunlarımız arasında tanışmaya, Ekonomik ve Sosyal dayanışmaya ortamlar hazırlamak üzere ”MEZUNLAR TANIŞMA VE DAYANIŞMA KİTAPÇIĞI” hazırlamayı ve mezunlarımıza ulaştırmayı planlıyoruz. Bu çalışmanın yeni dönemde gerçekleşeceğini umuyorum.
*Ayrıca Dr. Adnan İŞ kardeşimizin öncülüğünde Okulumuzun ilk mezunlarından başlayarak son mezunları dahil, tüm mezunlarımızın Adı soyadı, Mezuniyet yılı ve Bölümü bilgilerini listeleyerek Derneğimizin WEB Sitesinde yayınlanması çalışmalarına da başladık. Bu çalışmanın derneğimize ilgiyi artırıp sosyal medyanın da katkısıyla tanışma ve buluşmaları, dayanışmayı hızlandıracağını düşünüyoruz. Gelişmeleri WEB sitemizden izleyebilirsiniz.
6- 2018 Mayıs ayında Belediyelerimizden de destek alarak son sınıf gönüllü öğrencilerimize mezuniyet etkinliği düzenledik. Bu konuyu geleneksel mezunlar buluşma günü olarak kalıcı kılmayı planladık. Ancak 2019 yılında öğrencilerden gönüllü katılım olmadığı için tekrarlayamadık. Bu yıl sonu Okul Aile Birliğimiz ve İdaremizle birlikte kapsamlı bir mezuniyet günü yapmayı planlıyoruz.
7-Derneğimize Muratpaşa Belediyemizin Sivil toplum Örgütleri için yaptırdığı Muratpaşa Belediyesi Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezleri ASSİM projesinden, müracaatımız sonucu diğer derneklerle birlikte kurra ile yer edindik. Muratpaşa Belediyemize teşekkür ediyoruz.
Mezunumuz Teknikeller Şirketler Grubu sahibi Mustafa Yılmaz’ın katkıları ile ofisimizi mütevazı bir şekilde tefriş edip 24 Kasın 2018 öğretmenler gününde geniş bir katılımla açılışını gerçekleştirdik. Bu imkanla derneğimizi Antalya sivil toplum camiasınada da tanıtmış olduk. Bu ofise Belediyenin kararı doğrultusunda ayda 250 TL katkı payı adıyla 12 ay kira ödedik ve 14 Aralık 2019 da boşalttık. Okula olan mesafesi ve farklı nedenlerle bu ofis verimli olamadı.
8- Okul bahçemizde okul idaremizle birlikte ve Muratpaşa Belediyemizin desteğinde yaklaşık 700 kişinin katılımı ile 2018 ve 2019 da 2 yıl üst üste iftar programımızı gerçekleştirdik. İftar proğramımızı geleneksel olarak sürdürmeyi planlıyoruz.
9- Okulumuzun 75. YILINI okul idaremizle iş birliği içerisinde 18.10.2019 günü kutladık. Kutlamalarımızı Derneğimiz, okulumuz ve Mesleki Teknik Eğitimin de tanıtımı amaçlı olarak kent içinde Büyükşehir, Muratpaşa, Konyaaltı ve Kepez Belediyelerimizin tahsis ettiği toplam 32 ayrı bilboartta tanıttık ve coşkulu bir kutlama gerçekleştirdik.. Belediye Başkanlarımıza çok teşekkür ediyoruz.
10- Okulumuz öğrencilerinde moral, motivasyon ve okula aidiyet duygularını artırarak başarılı olmalarına katkı sağlamak amacıyla, okul idaremizin planlamaları doğrultusunda okulumuz 9. Sınıf öğrencilerine KİŞİSEL GELİŞİM ve HANGİSİNİ NEDEN SEÇMELİYİM başlıkları ile Meslek, Alan tanıtımı ile farkındalık oluşturmak için sunum ve konferansları gerçekleştirdik.Katkıları için İbrahim Kücü kardeşime ve bu konuda da emeği geçenlere ayrıca teşekkür ediyorum.
11- Okulumuz öğrencileri için geliştirerek sürdürdüğümüz “Okula Dönüş Projesi” nin olumlu yansımalarını farkedip onaylayan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ANTEMDER arasında “MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİME DESTEK VE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ’ nü 23 Ekim 2019 günü imzalayarak protokol doğrultusunda çalışmalara başladık. Protokolümüze derneğimizin web sitesinden ulaşabilirsiniz.
Bu protokol kapsamında hazırlayacağımız projeler ile özelde Okulumuz ve muadili Endüstri Meslek Liselerini, genelde mesleki eğitim okullarımızı Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerine, velilerine ve rehber öğretmenlerine, Mezunlarımız aracılığı ile tanıtarak, okullarımıza daha vasıflı öğrenciler gelmesini sağlamayı amaçlıyoruz.
Taktir edersiniz ki, bir fabrikaya giren hammadde nin kalitesi oranında da kaliteli mamül üretilecektir. Şu anda okullarımıza gelen öğrenci vasatı çok düşüktür. Allah idarecilerimize ve öğretmenlerimize kolaylıklar versin, işleri çok zor.
12- Derneğimiz adına MEB. MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRÜ Prof.Dr. Sayın Kemal Varın NUMANOĞLU’nu Ankara da makamında ziyaret ederek okulumuz ve derneğimizle ilgili gelişmeleri paylaştık. Antalya da birlikte yapabileceklerimizi değerlendirdik.
13- MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM de SORUNLAR SONUÇLAR VE ÖNERİLERİMİZ başlığı altında 26 madde ve 8 sayfadan ibaret RAPOR hazırlayarak sayın genel müdüre elden takdim ettik. Sayın genel Müdürün çalışmalarımızı taktir etmesi ve raporumuzu ciddiye almasıyla onurlandık. Raporumuzun tamamına derneğimiz web sitesinden ulaşabilirsiniz.
14- İl Milli Eğitim ile imzalanan protokolümüzün 10. Maddesi doğrultusunda Dernek çalışmalarının yürütülmesi için okulumuzda uygun ofis tahsis edilmesi üzerine ASSİM deki dernek ofisimizi Aralık ayında okulumuza taşıdık. Yeni odamızın düzenlemeleri devam ediyor.
15- Son olarak daha önceki yıllarda motivasyon amaçlı olarak okul girişinde duvara astığımız, mezunlar listemizi güncelleyerek, okulumuzdan mezun öğretmen listemizle birlikte okuldaki yeni odamızın iç cephesine astık.
*Sevgili arkadaşlarım dikkatinizi çekeceği gibi, sıradan rutin bazı etkinliklerle bu güne ulaştık. 1974 yılından beri Dernek faaliyetlerinde bulunmuş, hemşehri, Sosyal yardım ve kültür dernekleri, iş adamları derneği, engelli dernekleri, ADD ve Lions kulubü derneği vb. farklı dernekler de farklı disiplinlerle kalıcı örneklere imza atmış ve şu anda üçünün kurucusu olduğum 6 farklı derneğin de üyesi bir kişi olarak ANTEMDER de yaptığımız çalışmaları yararlı buluyor ama asla yeterli görmüyorum.
Hayallerimiz geniş, hedeflerimiz büyük. Ancak ekip olarak henüz aynı büyüklükte olamadık, yönetim kurulumuzda görev alan arkadaşlarımızın asli işlerinden dolayı yeterli zaman ayıramamalarından da kaynaklı, daha da önemlisi hedef kitlemiz olan, Okulumuz mezunlarındaki ilgi yetersizliğine de bağlı olarak; daha yararlı ve kalıcı işler yapamadık. Yönetim için de işlerin paylaşımını, komisyonlar vb. gerekli İş bölümlerini uygulayamadık. Belki de başkan olarak ben becerip başaramadım.Takdir sizlerindir.
*Yeni oluşacak Yönetimin daha ilgili, üretken ve çalışkan olmasını bekliyor ve diliyorum. Buna rağmen özellikle son iki yılda özveride bulunarak sürekli destek sağlayan başkan yardımcım İbrahim KÜCÜ’ye, diğer Yönetim kurulu üyelerimiz Erdal KOŞUN, Hakkı COŞGUN, Mevlüt PANCAR, Cengiz KARAKULAK ve Kazım İPEK’e, çok teşekkür ediyorum.
Okul çalışmalarının yoğunluğuna ve denetim kurulu üyesi olmasına rağmen dernek çalışmalarımıza destek olmaya çalışan Funda ÖREK öğretmenimize ve diğer denetim kurulu üyelerimiz Adnan İŞ’e Macit KARAMAN’a ve üye olmadan da destek veren mezunlarımıza ve mensuplarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Prensip olarak çalışmalarımızda Yönetim ve Denetim Kurullarımız asil ve yedekleriyle birlikte düşünülmekte, bir anlamda çalışma ekibimiz 20 kişi olarak değerlendirilmektedir.
*Dernek çalışmalarımda anlayış göstererek destek olan, başarabildiklerimin mimarlarından sevgili eşim Teknik Öğretmen Nihal YÜKSEL’e çok teşekkür ediyorum.
*Kurucu Başkan olarak Derneğimizin doğum günü olarak gördüğüm, 24 Kasım 2015 den günümüze, Derneğimiz faaliyetlerini, yaşamımın ilk sırasına aldım.
*Özelimde bir çok konuyu erteleyerek derneğimizi başarılı kılmaya çalıştım sa da, daha ileriye taşıyamadık. Hayallerimin ve hedeflerimin çok yüksek olduğunu, mevcutlarla düşlediklerime ulaşamakta zorlanacağımızı görsem de okulumuz ve öğrencilerimize bir nebze de olsun destek sağlamak, zaman içinde mezunlarımız arasında birlik ve dayanışmayı artırmak için çalışmaya devam ettim. Dernekçilikte kalıcı başarılar anlık ya da günlük değil, planlanmış bir sürecin devamında gelir..
* Geçen dönemde de belitmiştim. Dernekçilik çok zor iş. Öncelikle gönül sermayesi gerektiriyor ve malesef bu sermaye her insanda yeterince bulunmuyor, bulunanın da olanağı, zamanı elvermiyor. Bu nedenle de okuldaşlarımı anlayışla karşılıyorum. Derneğimiz henüz çok genç, yıllar ilerledikçe daha da güçlenecek Antalya da örnek bir sivil toplum kuruluşu olacaktır.
*Dernekçilikte 40 yılı aşan tecrübelerimle, hedef kitlemiz bazında uygun çözümlere ulaşamadım ancak, geçen dört yıllık yerel tecrübeyi de esas alarak, önümüzdeki süreçte Derneğimizin daha iyiye götürüleceğine, yaşatılacağına inanıyorum. Tüm üyelerimizin İlgi ve desteğini bekliyorum. Bu Dernek Yaşasın, yaşatalım İstiyorum. Zaman içinde okulumuzun bu derneğe çok ihtiyacı olacağını düşünüyorum.
*Derneğimiz, değerli okul Müdürümüzün öz veri ve anlayışı sayesinde ve kuruluşundan itibaren yine müdürümüzün insiyatifi ile okulumuzda ayrılan çalışma odasında faaliyetlerini sürdürdü. Yukarıda bahsedilen protokol ile yeni çalışma ofisi tahsis edilmiş olmasını okulumuz ve okul idaremiz açısından da yararlı görüyorum.
* 1. Olağan Genel Kurulumuzun Kararı ile oluşturduğumuz; Okul Müdürümüz ile Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan yardımcısının Doğal üyesi olduğu, ONURSAL DANIŞMA KURULUMUZ’un seçilmiş olan üyelerine bildirimleri yapıldı ancak Kurulu toplayamadık, aktif hale getiremedik. Etkin ve yetkin mevkilerdeki mezunlarımıza kolaylıkla ulaşamadık, destek alamadık...
*Basit gibi görünen benzeri durumlar çalışma şevkinizi kırıyor, umutlarınızı zayıflatabiliyor. Bilinmesi için Genel Kurulunuzda paylaşma gereği duydum. Umarım sizler de hoş görürsünüz. Başarılarılanlar çalışma arkadaşlarımla birlikte ekibimizin ortak ürünüdür. Başkan olarak yetersizlik lerin sorumlusu elbette benim. Takdirlerinize sunuyorum.
*Sevgili arkadaşlarım geçen yılda belirtmiştim, bir bakıma kendi kendime açtığım bu tatlı derdi, benimle birlikte bu güne kadar paylaşan, Yönetim ve Denetim Kurullarımızda görev yapmış arkadaşlarıma, emeği geçen tüm insanlara Yönetim Kurulumuz adına çok teşekkür ediyorum. Başarı varsa hepimizindir..
Mezunlarımızın imkanları oranında desteklerinin süreceğine, zaman ilerledikçe derneğimizin daha da başarılı olacağına inanıyorum. Saygılarımla ARZ EDERİM. 26.01.2020

Yönetim Kurulu Adına Kurucu Başkan
Orhan YÜKSEL
Makina Mühendisi & Eğitimci