75. YIL KUTLAMASINDA DUYGULAR VE COŞKU ZİRVE YAPTI

18.10.2019

Hazırlıklarına üç ay önce Okul idaremizle birlikte  hazırlıklarına başladığımız 75. YIL KUTLAMA ETKİNLİKLERİMİZ COŞKULUYDU.

HASRETİN,MUHABBETİN VE YILLARDAN SÜZÜLEN ANILARIN PAYLAŞILDIĞI ETKİNLİK 4 SAAT SÜRDÜ.

Saygı duruşu ve iSTİKLAL MARŞI'nın ardından yaptığı konuşma ile açış yapan  Antemder Başkanı Orhan YÜKSEL İki ana konuyu paylaştıktan sonra Okuluna armğan ettiği şiirini okuyarak teşekkürlerle konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Okul Müdürü Sayın Hasan Yıldız  konuşında : 

  "75 yıllık eğitim ve öğretim yılı boyunca okulumuzun mezunları arasında iş adamları, akademisyenler, sanayici, eğitimci yönetici siyasetçi yetiştirerek ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunduğunu anlattı.  Okulumuzun bilimsel ve teknolojik alanda gelişmeleri yakından takip ederek, ülkenin ihtiyacı olan yetişmiş iş gücüne sahip öğrenciler yetiştirmeye devam ettiğini hatırlattı.  Müdürümüz Yıldız, "MEB ile TOBB arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü'ne dahil edilen Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerimiz elektrik elektronikten yapay zekaya her alanda kendilerini geliştirerek, mezun olduktan sonra iş bulmakta sıkıntı yaşamıyor. Öğrencilerimizin çoğu, çalıştıkları işletmelerde kendilerini ispat ettiklerinden daha mezun olmadan iş teklifleri almaya başlıyor. Okul bittiği gün işi hazır oluyor. Okulumuzda 130 öğretmen ve bin 300 öğrenci ile eğitim ve öğretimimize devam etmekteyiz. Okulumuzda vermiş olduğumuz eğitimlerle öğrencilerimiz kendi mesleklerini yapmak istediklerinde işsiz kalmamaktadır. Bizlerde iş yerleri ile koordinasyonu sağlayarak öğrencilerimizi işe yerleştirmeye devam ediyoruz. Ülkemizde her geçen gün yetişmiş elemana ihtiyaç duyulmaktadır. Genç işsizlik oranı meslek lisesi mezunlarında yok denecek kadar azdır. Günümüzde işsizliğin en büyük sebebi mesleksizliktir veya geçerli bir mesleğinin olmamasıdır. Sayın velilerimizden çocuklarını meslek liselerine yönlendirmelerini rica ediyorum. Tanıtımı iyi yapılan, alt yapısı iyi okullara talep artmaktadır. İşletmelerle protokollerimiz devam etmektedir. 10. 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimizi yaz ayında okul dönemlerinde işletmelerde staja gönderiyoruz. 2004 ve 2019 yılları arasında Avrupa Birliği Projelerine katılarak 12 projeyle 95 öğrencimizi yurt dışında staj yaptırdık. 100 öğretmenimiz bu eğitimlere katılarak yurt dışında değişik okulları gördü. 15 projeye ev sahipliği yaptık. 38 öğrenciye okulumuzda staj yaptırdık. 29 yurt dışından gelen öğretmenimizi de okulumuzda ağırladık. Devletimizin 2023 vizyonuna ulaşması için birbirlerine saygılı, erdemli, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, yenilikleri takip eden, yenilikçi, milli ve manevi değerlere bağlı, geleceğimizi emanet edebileceğimiz, iş dünyasına ihtiyacı olan ara elemana değil, aranan elemanlar yetiştirmek için çalışıyoruz. Eğitime önem veriyoruz. Programımıza katılan tüm konuklarımıza teşekkür ediyoruz" diyerek sunum gerçekleştirdi.

        Okulumuzun açılışını teşrifleriyle onurlandıran Sayın Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü, Okulumuzun 75'inci yılını kutlayarak, 'Ne mutlu buraya gelenlere, hatıralarını tazeleyenlere, birlikte gönül gönüle geçmiş günlerin güzelliğini hatırlayanlara. Endüstri Meslek Lisesine, bu güzel okula, öğrencilerine nice aydınlık yarınlar diliyorum. Öğrencilerimize başarılar, elleri öpülesi öğretmenlerimize saygılarımı sunuyorum. Ebediyete intikal eden büyüklerimize Allahtan rahmet diliyorum' diyerek okulumuzla ilgili övgü dolu konuşma gerçekleştirdi. Kendilerine okulumuz adına teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

         Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanı Durmuş Ali Arslan konuşmasında; "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in yoğun programından dolayı katılamadığını belirterek sizlere selamını getirdim. Antalya'daki köklü okullarla çalışmalar yapıyoruz. Tarihi yapılarını inceliyoruz. Kent tarihini oluşturmaya çalışıyoruz, Antalya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de bu okullarımızın en önemli yapı taşlarını oluşturmakta ve bu tarihi dokuyu korumaya devam edeceğiz."dedi. devamında  protokol konuşmaları yapıldı.

Konuşmaların ardından Mezunumuz İbrahim ÇINGI şefliğinde tamamı mezunlardan oluşan folklor ekibi gösterisini sundu. Müzisyen Ali KANLIADA ya eşlik eden Mukadder Demir ve Hatice Olcayöğretmenlerimiz katılanlara güzel dakikalar yaşattılar. Kutlamalar tüm katılımcıların iştirak ettiği halay ve oyunlarla son buldu. Kutlamalara ait fotovideoyu şu linkten izleyebilirsiniz.

https://www.facebook.com/yazicilevent/videos/10157681466151449/UzpfSTIwNjc2OTk3Mjk4OTExODo5NjEzNzQ5ODQxOTUyNzY/

Başkan Orhan YÜKSEL'in konuşma metni ve "TEKNİK LİSELİYİZ BİZ" Şiiri ni aşağıda okulabilirsiniz.

 

"""  Sayın Valim, Milletvekillerimiz, BüyükŞehir Belediye Başkanımız İlçe Belediye Başkanlarımız, ATSO Başkanı ve üyeleri, daire amirlerimiz, Fakülte Dekanımız, sivil toplum kuruluşlarının değerli temsilcileri, okul müdürlerimiz, sevgili mezunlarımız, Eğitim sistemimizin asli unsurları sevgili Öğretmenlerim, Öğrenci okuldaşlarım, sevgili konuklar, basınımızın değerli temsilcileri; Okulumuzun 75. Doğum yılı kutlamalarına hoş geldiniz.Onur verdiniz, bizleri mutlu ettiniz.Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor;

Ülkemizin terör belasına karşı sürdürdüğü Barış Pınarı harekatında  Mehmetciğimize tüm mezun ve mensuplarımız adına başarılar diliyor SELAMLARIMIZI İLETİYORUM !

Ben bu güzide okulun 1973 Makina Bölümü mezunuyum. Efsane öğretmenlerimizden Halit KÜÇÜKTÜLÜ, Melih UYAR, Hasan YAMAN, Hasan GÜLER, Sami KOCAARSLAN ve Behiç ÖĞRETMENOĞLU’nun öğrencisiyim. Hayatı  onlardan öğrendim, Yolumu aydınlatan ışığı okulumdan aldım. Okulumun  attığı radya temel üzerine iki ayrı üniversite eğitimi ve 46 yıllık onurlu bir yaşamı  inşa ettim. Sevgili eşimle birlikte iki örnek evlat yetiştirdim...

Makina Mühendisi ve Teknik Eğitimciyim. Ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize, mezun ve mensuplarımıza rahmet,  hasta olanlara şifa, yaşayanlara gönüllerince  sağlık ve mutluluklar diliyorum...

Bu gün, okulumuzun 72.yılında kurduğumuz Mezunlar Derneği ANTEMDER’in Başkanı olarak huzurlarınızdayım ve Derneğimizin kurucu başkanı olmaktan da büyük gurur duymaktayım. 1974 yılından beri dernekçiyim.Şu anda 6 ayrı derneğin de üyesiyim. Konuşmayı  düşlerimi düşüncelerimi paylaşmayı severim. Ama bu gün hasretin, muhabbetin, anıların paylaşılacağı özel bir gün ve bu mutlu günü sizlerle paylaşıyor olmaktan gurur duymaktayım. Bu gün  sizlere derneğimizi ve çalışmalarımızı anlatmayacağım.

antemder.org.tr web sitemizden ve  derneğimizin sosyal medya sayfalarından bize ve bilgilerimize ulaşabilir, sorularınıza yanıtlar bulabilirsiniz.  O nedenle uzun konuşmayacağım. Böylesi önemli ve tarihi bir buluşmada çok önemsediğim iki konuyu dillendirip, teşekkürlerimi sunduktan sonra  Okuluma, okuldaşlarıma armağan ettiğim şiirimi paylaşarak sonlandıracağım.

*Sevgili arkadaşlarım yıllar sonra okul müdürümüz Sayın Hasan YILDIZ’ın anlayış ve desteği, okuldaşlarımın katkıları ile kurulabilen mezunlar derneğimiz ANTEMDER’in okulumuz var oldukça yaşamasını, okulumuza destek olup sahip çıkmasını çok istiyor ve diliyorum.

Mezunumuz olan öz verili öğretmenlerim ve okuldaşlarımın katkıları ile 3 yıldır güzel çalışmalar yaptık, okulumuza ve Mesleki Teknik Eğitime faydalı olabileceğimizi gördük bunu kanıtladık. İl bazında desteklerimizin sürmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile İşbirliği Protokolü imzalama aşamasına geldik. Derneğimize duydukları güven ve sundukları destek için İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Yüksel ARSLAN ve ekibine çok teşekkür ediyor, birlikte yararlı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Emeği geçenlere tüm mezunlarımız adına sonsuz teşekkür ediyorum.

 Derneğimizin Yaşamasını ve daha da başarılı olmasını istiyorsanız koşulları uygun olan okuldaşlarımın ANTEMDER’e katılmalarını, derneğimiz de  görevler üstlenmelerini  maddi ve manevi destek olmalarını, okulumuza sahip çıkmalarını istiyor ve bekliyorum.

Girişte ki Dernek masamızda üyelik formu doldurabilir, üyelik aidatı ödeyebilir, derneğimize destek için bağış yapabilirsiniz.

*Sevgili okuldaşlarım, Okulumuzun buradan kaldırılacağı arsasının ranta kurban edileceği  söylemleri sıkça konuşulmaya başlandı ve endişelerimiz arttı. Bu okul ANTALYA’nın hafızası ve 75. yaşında Ülkemizin de hafızalarındandır.

Kentler hafızaları oranında kalitelidir ve onunla yaşarlar, hafızalarıyla geleceğe taşınırlar. Artık bu dernek bu hafızayı korumak için vardır ve kararlıdır. Bu okul endişe yaratan düşleri yok edecek kapasiteye sahiptir, bunun böyle bilinmesini istiyorum. Okulumuz güncellenecektir, geliştirilecektir  ama “Sanat Okulu”   Konyaaltı Caddesinin eğitim çınarı ve  Antalya’mızın hafızası olarak burada ilelebet yaşayacak, faydalı bireyler yetiştirmeye, alanında çözümler üretmeye devam edecektir. “Güzel okulumuz sen bize hayat verdin biz seni yaşatacağız” sloganım bu duygudan doğmuştur. Bu okul sahipsiz değildir, okulun sahipleri  millet  adına  bu okulun mezunları ve mensuplarıdır, Türkiyede ki diğer Eğitim Çınarları gibi bizim okulumuz da ilelebet yaşayacaktır.

 O bize hayat verdi  biz Onu YAŞATACAĞIZ.

*Sevgili konuklar 75.Yıl kutlamalarımızın farklı ve daha etkili olması için mezun ve mensuplarımız dışında Antalya halkına da duyurmayı ve bu sayede Mesleki Teknik Eğitimi tanıtmayı düşledik. Aynı zamanda Antalya’mızın tanıtımına da ortak olmak istedik. Anlayışlı Belediye Başkanlarımızın katkıları ile bir devlet okulunu kent içi Bilboartlarda günlerce tanıttık, etkinliğimizi duyurduk..Bunu Belediyelerimiz sayesinde gerçekleştirdik.

Derneğimize kuruluşumuzdan itibaren desteklerini esirgemeyen, kutlamalarımızın duyuru ve tanıtım imkanları ile sahne, ışık ses vb. donanımı sağlayan okulumuzun mezunu ve  gururumuz, Antalya  Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Muhittin BÖCEK ve ekibine mezun ve mensuplarımız adına  teşekkür ediyorum.

Bilboartlarında duyuru ve tanıtım imkanları sağlayan Muratpaşa Belediye Başkanımız sayın  Ümit UYSAL , Konyaaltı Belediye Başkanımız  sayın  Semih ESEN ve Kepez Belediye Başkanımız sayın  Hakan TÜTÜNCÜ ve ekiplerine tüm mezun ve mensuplarımız adına çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum.  

Bu güzel günde bizlere görsel şölen sunan folklor ekip şefi mezunumuz İbrahim ÇINGI ve diğer mezunlarımıza, Öğretmenleri  dernek üyemiz Timur KARCAALTINÇABA’ya ve değerli müzisyen  Ali KANLIADA’ya teşekkür ediyorum.

 Kutlamalarımızda  aktif görev üstlenen tüm Üye, öğretmen, öğrenci mezunlarımız ile etkinliğimize katılarak bizleri onurlandıran konuklarımıza, üç yıldır hoşgörü ve desteğini esirgemeyen sevgili eşim Teknik Öğretmen Nihal YÜKSEL’e ayrı ayrı teşekkür ediyor, tüm mezunlarımız adına hepinize saygı ve sevgilerimizi sunarken  olası eksik ve kusurlarımız için hoşgörü, anlayış  ve desteklerinizi bekliyor ve teşriflerinizden dolayı hepinize tekrar selam ve saygılarım sunuyorum.                                                                                         18.10.2019 –Antemder Başkanı Orhan YÜKSEL """

 

MESLEKİ TEKNİK LİSELİYİZ BİZ!

Akdeniz e bakar ön cephemiz,

Altın bilezik takar her atölyemiz,
Mezunlarımızla da hep öndeyiz,
Mesleki Teknik Liseliyiz biz...

 

Zirveye döndük yönümüzü,
Geçmişimiz aydınlatır önümüzü,
Sevgiden alırız  gücümüzü,
Mesleki Teknik Liseliyiz biz... 

Yarışmalarda önde geleceğiz,
Zorluklara karşı birlik olacağız,
Antalya Eğitimine nam salacağız,
Mesleki Teknik Liseliyiz biz.

 

Öğretmenlerimizle  anlaştık,
Konyaaltı caddesine yerleştik,
Atatürke giden yolda birleştik,
Mesleki Teknik Liseliyiz  biz...
                            

Antemder Kurucu Başkanı

Mak.Müh. Orhan YÜKSEL

   01.03.2018 / ANTALYA