PARÇALARIMIZI TAŞINDIKLARI YERDE ZİYARET ETTİK,

01.10.2018

YANLIŞTAN, İHANETTEN DÖNÜLMESİNİ BEKLİYORUZ!!
Durum İçler Acısı. 
Ziyarete Dernek Başkanı Makina Mühendisi&Eğitimci orhan YÜKSEL ile birlikte; Dernek Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Y.Elektrik Elektronik Mühendisi İbrahim KÜCÜ, Yönetim Kurulu Üyesi Makina Mühendisi  Hakkı COŞGUN ve YK.Yedek Üyesi Tufan ATİK katıldı. https://www.facebook.com/antalyateknikemldernegi/

Antalya'nın en eski Meslek ve Sanat okulu olan Okulumuzun 74. Yılında, bünyesinden koparılan okulumuzun ilk Bölümlerden Ağaç İşleri ve Metal İşleri Bölümlerimizi “Antalya Akdeniz Sanayi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi”’ndeki atelyelerde ziyaret ettik.

Bölüm Şeflerimiz Süleyman Pektaş ve Ersin Kök ile birlikte Bölüm Öğretmenlerimizle sohbet edip hasret giderdik. Üzüntülerimizi paylaştık,dertleştik. Daha Sonra Okulumuz Ağaçişleri Bölümü Mezunlarından olan Okul Müdürü Sayın Mehmet Hanifi İNCE’yi makamında ziyaret ederek Derneğimizin, Okulumuz fotoğraflı panosunu hediye ettik.
Ziyaretten üzgün ve endişeli ayrıldık; Akdeniz sanayinin ortasına Yatılı Çıraklık Okulu amaçlı bir Proje olarak yapılmış olan okul ünitesinin, daha sonra Endüstri Meslek Lisesine dönüştürüldüğü, taşınan Bölümlere hiç uygun olmayan, Tesisat Bölümü olarak planlandığı öğrenilen ve okulumuzdaki Gerçek Atelyelerinin onda biri ölçeğindeki, küçücük ve iki katlı atelyelerden anlaşılıyordu. 
Özellikle Ağaç İşleri Bölümünün mevcut makina alet ve edavatının O atelyelere sığması ve O atelyelerde gerçek Meslek eğitimi yapılması asla mümkün değil. Kaldı ki makinalar henüz taşınmamış, taşınsa da O atelyelere sığmayacak. Metalişleri için de aynı durum geçerlidir.

Ben 50 yıldır Mesleki eğitimle iç içe olan Eğitimci Makina Mühendisiyim. O hacimler, Ağaçişleri, Metalişleri atelyesi olmaz. 
Metal İşlerinin mevcut öğrencileri de başka okullara kayıt aldırmış, atelye de tek öğrenci kalmış.Bir öğrenciye 4 öğretmen var ama eğitim imkanı yok, tam bir dıram ve komedi.. Bu kararı verenler mesleki eğitim almışlar mı merak ediyoruz.
Ağaçişleri Bölümü Öğrencilerinden bazıları da başka okullara nakil aldırmış,kalanları da mevcut durum nedeniyle gereği gibi atelye eğitimi yapamıyor, gözlediğimiz haliyle yakın zamanda atelye eğitimi yapabilmeleri de mümkün görünmüyor. 
Öğretmenlerimiz ve okul müdürü tüm imkansızlıklara rağmen öğrencilere yararlı olma çabasındalar ama mevcut koşullar hiçte iyi değil. Yazık bu öğrencilere. Çok üzgünüz. 
Antalya'nın mesleki eğitim çınarı bir okulun Mezunlar Derneği olarak bu yanlıştan, ihanetten dönülmesini,koparılan parçaların okulumuza tekrar getirilerek, yeni teknolojilerle geliştirilmesini bekliyoruz. 
Genelde Mesleki Eğitimin, özelde Okulumuzun ve anılan Bölümlerin yeterince tanıtımını yapamayan, öğrenci azlığını mazeret olarak gösterip okulumuzu parçalayan, bölümlerde eğitimin durmasına ve öğrencilerin mağduriyetlerine neden olan bakanlık bürokratlarını, idarecilerini ayıplıyoruz.
Bu olumsuzluğun giderilmesi için gerek duyulan tüm makam ve mevkilerle görüşerek, olumsuzlukları Bakanlığın yeni bürokratlarına da taşıyarak yardımlaşmayı deneyeceğiz. Mezunlarımızın desteğini bekliyoruz. 
Tüm olumsuzluklara rağmen mücadele eden okul müdürü ve öğretmenlerimize kolaylıklar, sağlık ve başarılar diliyor,ilgileri için teşekkür ediyoruz. Antemder Başkanı