OKULUMUZ PARÇALANIYOR,EĞİTİM ÇINARI BUDANIYOR !

15.05.2018

Antalya’nın en eski Eğitim Kurumlarından olan Konyaaltı caddesinin Eğitim Çınarı  Antalya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nın ilk açılan, Muhittin Böcek dahil binlerce mezunu olan  Metalişleri Bölümü ve Yıllardır Milli Eğitimin masa Sıra ihtiyaçlarını da karşılayan  Ağaçişleri Bölümleri kapatılıyor  Bölümler akdeniz Sanayide Yeni açılacak Okula Taşınıyor.

BÖLÜMLERDE OKUYAN ÖĞRENCİLER VE AİLELERİ DE MAĞDUR OLACAK, KAZANILMIŞ HAKLARINI KAYBEDECEKLER. OKULUMUZA DA, ÖĞRENCİLERİMİZE DE YAZIK OLACAK !

 Okulun Mezunlar Derneği ANTEMDER okulun parçalanmasını ve bölümlerin kapatılmasını istemiyor.

Okulun 74. Yılında ilk kez Mezuniyet Günü Etkinlikleri düzenleyen Mezunlar Derneği ANTEMDER Başkanı, Makina Mühendisi & Eğitimci Orhan Yüksel Mezuniyet Töreninde yaptığı konuşmada; Bölümlerin kaldırılması ile ilgili endişelerini ve parçalanmaya neden karşı çıktıklarını anlatarak önerilerini sıraladı.

 Başkan Yüksel; Parçalanmanın önlenmesi ve okulun geliştirilerek eğitim kalitesinin yükseltilmesi için Mezunlar olarak ne gerekirse yapacaklarını, yıllardır gözlerini okulun arsasına dikmiş olan rantiyecilere fırsat yaratacak olan yanlış kararın geri alınması için hukuk, mevzuat,adap,edep ve nezaket çerçevesinde her türlü argumanı devreye sokacaklarını belirtti. 

Konuyla ilgili Olarak tüm Antalya Milletvekillerine, Parti İl Başkanlıklarına Milli Eğitim Bakanlığında Genel Müdür Sayın Osman Nuri GÜLAY’a, Antalya Valisi sayın  Münir KARALOĞLU’na, İl Milli Eğitim Müdürü sayın Yüksel ARSLAN’a, Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü sayın Halil ÜNAL’a konuşma metnini de içeren, endişelerini belirten yazıyı iadeli taahhütlü olarak gönderdiklerini ve “bu vebalin altında kalacaklarını” belirttiklerini, uygulamadan vazgeçilmesini istediklerini belirtti. 

İLGİLİLERE( Genel Müdürüe,Antalya Valimize, İl ve İlçe Milli eğitim Müdürümüze idadeli taahhütlü olarak) GÖNDERİLEN  DETAYLI YAZININ TAM METNİ AŞAĞIDADIR:

 

            Sayın: Osman Nuri GÜLAY

            Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü                                           14.05.2018

 

              Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Sanayileşmek en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır” sözünden de hareket ile;  Antalya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneği olarak, ülkemiz sanayisinin güçlenerek, çeşitlenerek  geliştirilmesini, sosyal ve ekonomik anlamda  ulusal  kurtuluşumuzun temel  çıkış yollarından,  çarelerinden  biri olarak görüyoruz.

Bu görüşümüzün yansıması olarak:  bize göre isimlerinde; verdikleri temel eğitim ve öğrenimi yansıtan, Sanat/Endüstri/Ticaret/ İnşaat/ Sağlık vb. isim ve sözcükler olması gereken; endüstriyel, ticaret, sağlık vb. tabanlı “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri”nde; okula giriş koşulları, isim düzenlemeleri, ders programları, alan/dal seçimleri,  atölye ve işletmelerdeki mesleki uygulamalar, stajlar, mezun öğrencilerin aynı branşlı fakültelere devam ederek okuyabilmeleri için ek puan vb teşvikler de dahil,  iyileştirmeler yapılması ve bu okullarımıza  vasıflı öğrencilerin girişlerinin teşvikle kolaylaştırılarak  mesleki eğitiminin teşvik edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Bildiğiniz gibi bizim Okulumuz 1944 yılından  günümüze kadar; Orta Sanat Okulu, Sanat Okulu, Endüstri Meslek Lisesi, Teknisyen Okulu, Teknik Lise ve Lise, Teknik ve  Endüstri Meslek Lisesi ve en son Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere, farklı dönemlerde farklı isimlerle adlandırmıştır.

 Derneğimizin  ismi ile de özdeşleşen “Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi” olarak kabul ettiğimiz, Antalya’nın en köklü meslek okulunun mezunları ve mensupları olan dernek üyelerimiz, diğer mezunlarımız,öğrenci ve öğretmenlerimizle de istişareler yapıyor, öğretim süreçlerini izliyor,  yapıcı çözüm önerileri geliştirmeye ve ilgililerine ulaştırmaya  çalışıyoruz.

 Konularla ilgili olarak derneğimiz öncülüğünde, okullar, ilgili meslek odaları, üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, meslek alanındaki dernekler ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile ÇALIŞTAYLAR,  KONFERANS, SEMİNER vb, etkinlikler düzenlemek ve ülkemizdeki Mesleki Teknik Eğitim konusunda kapsamlı, yapıcı raporlar  hazırlama çalışmalarımız da devam etmektedir. Sonuçlandığında ilgilerinize, ilgililerine ve kamuoyuna da sunulacaktır.

İrdelemelerimiz/değerlendirmelerimiz sonucunda geliştirilen önerilerimiz 5 Maddelik “Öneri ve Talepler” raporumuz 16.04.2016 tarihle Sayın Okul Müdürümüze elden sunulmuştur. Ekte örneğini sunduğumuz  raporumuz ve ayrıca aynı tarihte  Okulumuz Mezunu, Dernek Üyemiz ve Antalya  Milletvekilimiz Sayın Çetin Osman BUDAK ile birlikte tüm Antalya Milletvekillerimize,”” ilgili kamusal kurumlara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine taşınarak çözüm üretilmesi”” beklentimizle gönderilmişti. Raporumuz Siyasi Parti Antalya İl Başkanlıklarına,Okul Müdürümüze,  İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine de sunulmuş olup; 26.04.2018 tarihinde basınla da paylaşılmıştır. Derneğimiz web sitesinde yer alan raporumuzun ilk 4 maddesi Mesleki Teknik Eğitim İle İlgili olup çok önemlidir.

Ancak Raporumuzun 5. Maddesi Okulumuzun bu günü ve geleceğiyle ilgili olup  bizim için daha da önemlidir. Milli Eğitim İl teşkilatımız tarafından raporumuzun sizlere ulaştırılacağını umuyorduk. Ancak gelişmeler taleplerimizin makamınıza ulaştırılmadığını gösterdiği için,  detaylandırarak size de  sunma gereği doğmuştur. 

Yakın çevreye sorduğumuz da “okulumuzla ilgili çok  önemsediğimiz ve üzüldüğümüz uygulamanın” Bakanlığın ve makamınızın  tasarrufu olduğu söylenmektedir.  Gerçeğini ve gereğini tam olarak bilemiyoruz.

Mezunlar adına endişelerimizi ve hüznümüzü 11 Mayıs 2018 Cuma günü okul bahçemizde ve derneğimiz öncülüğünde düzenlediğimiz “MEZUNİYET GÜNÜ” nde  kutlamalarımıza  katılan hazirunla, konuklarımızla  aşağıdaki  haliyle paylaştık.

 Sunumumuzu derneğimiz web sitesine koyduk. Katılamayan üye ve mezunlarımıza ve basınımıza da ilettik. İlgilenmeniz dileğiyle...  Sunum metnimizi aynen ekliyoruz.Sitemizden,facebook sayfamızdan da  sunum videosunu  izleyebilirsiniz.

''....  Sayın konuklar Okulumuz parçalanıyor söylentileri duyuyorduk, meğer ki gerçekmiş.  Okulumuzun omurgası olan Metal işleri Bölümü ve  Ağaç İşleri Bölümü buradan taşınacakmış. Bize göre okulumuz parçalanacakmış. Mezunlar olarak merak ediyoruz, devamında sıra hangi bölüme gelecek. Yoksa, Okulu buradan taşıyacaklarmış, arsasına bir şeyler yapacaklarmış” söylentileri gerçek mi olacak ?  Sonunda burada denize nazır AVM  mi yapılacak, rezidans mı olacak ?

Bu okulun mezunu olmayanlar, bu okulda okumayanlar, ter dökmeyenler, bu okulda sevdalanmayanlar, eline çapak batmayanlar, gözünü kaynak almayanlar, planya ve hızar sesi duymayanlar, arap sabununu talaşla karıp el yıkamayanlar  bu okulun değerini anlayamazlar.

 Biz bu okulu seviyoruz.Bu okulu parçalama kararını alanlardan daha iyi tanıyoruz.Değerini daha iyi biliyoruz. Okulumuzu parçalamayınız.Vazgeçiniz omurgalarını  söküp taşımaktan.. El birliği yapalım daha da donatalım, yüceltelim okulumuzu, birlik olalım zirveye taşıyalım.

Taşınacak bölümlere öğrenci gelmiyor bahaneleri geçersizdir. Sorun sistemden, yetersiz tanıtımdan ve yanlış uygulamalardan kaynaklanmaktadır.  Bu okullara, atölyeleri sahiplensin, alet ve makinelerin bakımını yapsın, usta öğretici sıfatıyla mesleki  deneyimlerini öğrencilere de aktarsın diye teknisyenler alınır. Okullumuz kadrolarında da teknisyenler vardır.Ancak çoğunluğu orta okul mezunlarının da yürütebileceği ofis hizmetlerinde çalıştırılır. Çünkü okullara yeterince geri hizmet elemanı  memurlar verilmez. Bu yıllardır böyledir, hiç değişmez.

Bu okul bizim için tuğladan, betondan, sadece  makinelerden ibaret değil. Biz bu okulda ter döktük. Gönül verdik.  Duygular, hayaller paylaştık her zerresi ile. Bizler görevliler değil, bu okulun mezunu GÖNÜLLÜLERİZ. Bu okulun sevdalılarıyız ve gerçek sahipleriyiz. Onun için buradayız biz.

Medyatik tanımıyla okulumuzda sadece Motor Bölümü Nitelikli ve sınavla 30 öğrenci alacak. Diğer bölümler niteliksiz  kategoriye alınmış.

Bizler niteliksiz okul ve bölümlerin mezunları değiliz. Bu okulun her bölümü en az diğeri kadar anlamlı ve gereklidir. Her bölümün öğrencisi ve öğretmeni en az diğeri kadar  değerli ve donanımlıdır.

 Bu okul nitelikli insanlar  yetiştirmiştir, yetiştirmeye de devam edecektir. Mezunlar olarak yapıcı ve iyi niyetli çabalara  rehberlik yapıp destek olacağız.

Sayın bürokratlar bilmediklerinizi bize sorunuz. Mezunlar derneğimizin  bilgisi dışında el altından uygulamalar yapmayınız. Bizler  Mesleki Teknik Eğitimi daha iyi biliyoruz.

Mezunlarımız ve mensuplarımız arasında her alandan başarılı okuldaşlarımız var. İşçimiz, ustamız var. Teknisyenimiz, teknikerimiz var. İşverenimiz, var. Fabrikatörümüz, sanayicimiz var. Öğretmenimiz, mühendisimiz var. Hukukçumuz, doktorumuz var. Akademisyenimiz, doçentimiz, profesörümüz, dekanımız, tiyatrocumuz, müzisyenimiz  var. Milletvekilimiz, belediye başkanımız, il, ilçe  başkanlarımız, oda başkanlarımız var.

Bizler bu Okulun mezunları, ürünleri  ve sonuçlarıyız. Bize sorun, sizlere, çözümler önerelim, yol yöntem gösterelim , birlikte çözümler üretelim. Bizler bu okulun gerçek sahipleriyiz.

Adıma söylüyorum: 1968 yılında başladım Karaman Sanat Okuluna. Sene 2018. Aralıksız tam 50 yıl dır, öğrenimimle, işimle, aşımla, eşimle Mesleki Teknik Eğitimle iç içeyim.  Her şeyimi sevgili hocalarım, Halit Küçüktülü’nün, Merhum Boksör Melih UYAR’ın, Hasan Yaman,Behiç Öğretmenoğlu  ve diğerlerinin  bu okulda attığı sarsılmaz radya temel üstüne inşa ettim. Bu temel üstüne devletin iki ayrı üniversitesi ile 27 yıllık iş hayatı inşa ettim. Sadece bende değil,yüzlerce okuldaşımda bu temeller var. Bu güzel okulun attığı temeller sarsılmaz. Kapının girişinde 8 metrelik afişte olan isimler yaşayanların sadece bir kısmı. Bu okul Antalya’nın  hafızası ve  en köklü Eğitim Çınarıdır. Çınarımızı baltalamayın, budamayın, kesmeyin, kurutmayın. Pusuda bekleyenlere ortamlar, fırsatlar  yaratmayın.                                

Parçalanma senaryolarının Okulumuz dışından yazıldığını tahmin ediyoruz. Başka  paydaşları varsa bilmiyoruz. Bildiğimiz tek şey; bizler güzel okulumuzun parçalanmasını istemiyoruz.

Sevgili genç okuldaşlarımız,

Mühendisçe tanımı ile; sizler de şu anda bu okulun “işlenmekte olan hammaddelerisiniz” yarınlarda bu okulun mezunları, ürünleri  ve sonuçları olacaksınız.                                      Çok çalışmalısınız, Okulumuzu ve  Bazı Bölümlerimizi niteliksiz sayanları hep birlikte mahçup etmeliyiz. Sizlere güveniyoruz.  Bu okul bizim HEPİMİZİN....Bahtınız açık,yolunuz aydınlık olsun. ......  ''

Sayın Genel Müdürümüz ,  bir ay öncesinden okul müdürlüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, 2 hafta öncesinde de  endişelerimizi ve taleplerimizi Okulumuz Metalişleri Bölümü  mezunu olan sayın Muratpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürümüzle dosya halinde elden paylaşmamıza rağmen dikkate alınmamış  ve anılan iki bölümümüzde eşya ve takımlar taşınmak üzere toplanmaya başlanmıştır.

Gıyabınızdaki sohbetlerde duyarlılığınız ve Eğitim Konusundaki hassasiyetlerinizi duyuyor ve mutlu oluyoruz ancak  fırsat bulup size çalışmalarımızı aktaramadık. Sesimize kulak veriniz. Acımızı, endişelerimizi,  duygularımızı  lütfen anlayınız.  Okulumuzun parçalanmasına engel olunuz, uygulamayı hemen durdurunuz.

 Bu vehameti çok geç öğrendik. Meğer ki söylenti bazındaki durum gerçekmiş. 74 yıllık seçkin bir camianın  duygu, dilek ve taleplerini duymazdan gelmeyiniz.

Antalya’nın hafızası ve bize göre eğitim çınarı olan okulumuzun dağıtılmaması için mezunlar ve derneğimiz olarak hukuk, mevzuat, adap, edep ve nezaket çerçevesinde her yolu deneyeceğiz. Bu gün engel olunmaz ise;  Yanlıştan dönülmesi ve eski haline getirilmesi için  yine hukuk, mevzuat, adap,edep ve nezaket çerçevesinde her argümanı devreye sokacağız.  Bize çok açıklanmayan niyet ve uygulamalar okulumuzun buradan kaldırılmasına neden olabilir. Olası sonuçlardan endişeliyiz.

 Boşalacak atölyelere Motor bölümünün genişleyeceği, paydaş özel otomobil firmalarıyla servis düzeyli çalışmalar başlayacağı söylentileri duyuyoruz. Bu gerçekleşirse yoğunluk artar; sokak arasında bu durum çok şikayet alır, rantiyecilere fırsatlar yaratır. Sizlere göre taşınmanın temelinde hacimsel yetersizlik var ve zorunlu ise  Motor Bölümünün Akdeniz Sanayisine taşınması sektörel anlamda da daha gerçekçi bir yaklaşım olur düşüncesindeyiz.. Ancak biz mevcut yapının desteklenip  güçlendirilerek korunmasını istiyoruz.

Anılan iki bölümü yok etmek yerine; ülke turizminin başkenti olan Antalya' da görsel sanatsal yoğunluklu   programlar  geliştirerek, farklı formatlarda izlenmeye, görülmeye değer, sanat atölyeleri vb,  cazibe merkezi durumuna getirmek dahil, mezunlar olarak çözümler geliştirmeye çalışıyoruz.

Müdürümüz; bulunduğunuz onurlu makamdan dolayı bu vebal sizin de üzerinizde kalacaktır. Okulumuza yazık olacak, okulun ve yüzlerce mezunun hafızası silinmiş olacaktır.

1973 – 2000 yılları arasında  27 yıl Milli Eğitim Bakanlığımız Ankara teşkilatı, teknik kadrolarında çalışarak emekliye ayrılmış, bir mezunum. Eğitimin bir parçası ve bu okulun sevdalısıyım ben..

 Mühendislikten  sonra  Ankara Üniversitesi  Eğitim Bilimleri Fakültesinde Mesleki Teknik Eğitim okudum. Dersler verdim.Teknik eğitime gönül verdim, seviyorum. Birikimleri okuluma gönüllü olarak sunma çabasındayım. 30.03.2016 tarihinde kurulup,16.04.2016 tarihinde  onanmış  olan Mezunlar Derneğimiz  Okulumuzu geliştirerek yaşatma konusunda kararlıdır.  Talebimiz aynı tarih ile sayın Valimize, Okul Müdürmüz, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerimize de tekraren gönderilmiş olup takip edilmektedir.

Eğitimde örnek oluşturacak  verimli çalışmalar yürütüyoruz. Faaliyetlerimizi derneğimiz web sitesinden, sosyal medya hesaplarımızdan izleyebilir, değerli okul müdürümüzden bilgi alabilirsiniz.

Her ne kadar, itirazımızın başlamasından sonra vekillerimiz seçim derdine düşmüşlerse de; Durumun  sizleri  aşması olasılığında ve gereğinde konunun Antalya Milletvekillerimiz ile koordineli olarak ve  taleplerimiz yönünde sonuçlandırılmasını, Metal işleri ve Ağaçişleri Bölümlerimizin taşınması işleminin durdurulmasını, alınmış kararın iptal edilmesini Dernek Üyelerimiz, mezun ve mensuplarımız adına,  talep ediyor,  gelişmelerden haberdar edilmeyi  bekliyoruz.

                Bu yaklaşımla, çalışmalarını dikkatle izlediğimiz Müdürlüğünüz ve mensuplarının da ilgi ve desteklerini bekliyor; size teşekkür ediyor, sağlık ve başarı dileklerimizle  saygılar sunuyoruz.    

           

                                                                                                                                         Antemder Yönetim Kurulu Adına Başkan

                                                                                                                                                             Orhan YÜKSEL

                                                                                                                                                  Makina Mühendisi /Eğitimci  

EK: 1-  Önerileri ve taleplerimiz (4sayfa)(((

        2- Mezunlar Listemiz (2 sayfa)

 

NOT; 1-- Öneri ve Talepler Raporumuzu ""  YÖNETİMDEN DUYURULAR" BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

         2-  60 KİŞİLİK MEZUNLAR LİSTEMİZ DE AYNI BÖLÜME EKLENMİŞTİR.

 

 

                                                                                                                                                                                                      Sayfa 3/3